ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu službeni je program popularizacije znanosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Program je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima. Program se izvodi s ciljem povećanja interesa javnosti za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.
ŠUZA provodi svoj program kroz razne aktivnosti. Organiziramo radionice i predavanja koja približavaju učenicima nova znanstvena otkrića, tehnološka zanimanja i modernu tehnologiju. Širimo mrežu popularizatora znanosti putem edukacijskih seminara za nastavnike i profesore. Organiziramo posjete škola laboratorijima Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu
Obavijesti
Treći susret nastavnika STEM-a na FER-u okupio je oko 200 nastavnika informatike, matematike, fizike, računalstva, stručnih predmeta u tehničkim školama te učitelje razredne nastave iz cijele Hrvatske. Cilj susreta, priznatog od strane Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) kao službena edukacija za nastavnike, bio je omogućiti nastavnicima osnovnih i srednjih škola unaprjeđenje kompetencija kroz inspirativna predavanja i interaktivne radionice širokog spektra tema iz područja STEM.
Osim stjecanja novih znanja, nastavnici su imali priliku istražiti mogućnosti suradnje svojih škola s FER-om te razmijeniti ideje i iskustva s kolegama iz drugih dijelova Hrvatske. Dekan FER-a prof. dr. sc. Vedran Bilas smatra da naši mladi talenti trebaju iz Hrvatske raditi za cijeli svijet i da to rade najbolje na svijetu. Stoga se, pored ostaloga, FER zalaže za jaču internacionalizaciju i izlaganje izazovima konkurentnih stranih sveučilišta.
I ove godine FER je nastupio na Festivalu znanosti i umjetnosti NOVsky u Novskoj, koji je održan u petak, 13. 9. 2024. FER su predstavili Matea Žilak, Ana Radović, Marko Kozlik i Matej Fabijanić.
FER-ov Laboratorij za podvodne sustave i tehnologiju je prezentirao posjetiteljima daljinski upravljanu ronilicu sa robotskom hvataljkom i mogućnosti uživo prijenosa njene kamere putem mobilne aplikacije. Najmlađim posjetiteljima je ipak bilo najzabavnije okušati se u upravljanju malih glisera na daljinsko upravljanje koje studenti u LAPOST-u inače imaju dostupne za korištenje u seminarima, projektima i radovima.
Laboratorij za robotiku i inteligentne sustave upravljanja (LARICS) se predstavio s bespilotnim letjelicama "Crazyflie" iz projekta Aerostream. To su male istraživačke letjelice koje se koriste za ispitivanje algoritama višerobotskih sustava jer su jednostavno programibilne i lagane, a ujedno su korištene u nastavi na određenim kolegijima. Publika na festivalu sastojala se uglavnom od djece osnovnoškolske dobi te im je bilo zanimljivo probati letjeti s bespilotnim letjelicama. Za letjelice se nisu interesirala samo djeca već i odrasli koje je više zanimala primjena i način rada ovih letjelica.
Na festivalu su sudjelovale su i članice Laboratorija ICT-AAC sa Zavoda za telekomunikacije koje su predstavile različite ICT-AAC ozbiljne igre za edukaciju i podizanje svijesti javnosti o važnim temama. Među ozbiljnim igrama našle su se i one razvijene u sklopu Erasmus+ projekta INNOSID u suradnji s Hrvatskom zajednicom za Down sindrom. Ove ozbiljne igre, pod nazivom KuhARica i Gibalica, koriste nove tehnologije, tj. proširenu stvarnost i računalni vid, što ih čini inovativnim alatima za poboljšanje društvene uključenosti osoba s invaliditetom.
Više slika u opširnijem sadržaju obavijesti.
FER su 12. lipnja posjetila 18 učenika Osnovne škole Fran Kocelak iz Drnja i njihovih 5 kolega iz Mađarske putem Erasmus+ suradnje uz pratnju nastavnika obje škole
Učenici su sudjelovali na radionici izrade i programiranja Lego crtača. Radionica je provedena u sklopu HORIZON EUROPE projekta ICSE science factory. Radionicu su vodili Ivan Bukić, Bruna Banić, Josip Majer, Vedran Lugarić, Petra Vidović i Ana Sović Kržić.
U ponedjeljak, 27. svibnja 2024. FER su posjetili učenici polaznici robotički radionica u udruzi BIT KIDS 101 iz Fažane u pratnji njihovih voditelja.
Učenici su sudjelovali na dvije radionice. Ana Radović i Matea Žilak su vodile radionicu ozbiljnih igara Erasmus+ projekata Play2Green i INNOSID, dok je Ana Sović Kržić provela radionicu lemljenja.
U ponedjeljak, 29. travnja 2024. godine posjetili smo OŠ Brestje u Sesvetama, gdje smo u sklopu njihovog projektnog dana održali tri dvosatne radionice programiranja uz pomoć LEGO Spike Prime obrazovnih setova.
Na radionicama je sudjelovalo 45 učenika viših razreda, te njihove nastavnice, organizatorice Projektnog dana, Ksenija Šturlić Tupek i Ljerka Matanić, te ravnateljica Zrinka Gredelj Tolić.
Radionice su održali Viktorija Šturlić Tupek i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak 26. travnja posjetili su nas učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda Pete gimnazije iz Zagreba.
Docent Marko Đurasević sa ZEMRIS-a održao im je predavanje o umjetnoj inteligenciji.
Pod vodstvom profesora Božidara Filipovića Grčića i više asistentice Nine Stipetić posjetili su Laboratorij visokog napona u kojem su se upoznali s Teslinim visokofrekvencijskim transformatorom i ispitivanjem provodnog izolatora visokim izmjeničnim naponom frekvencije 50 Hz.
Na kraju obilaska profesor Dario Bojanjac održao im je prezentaciju prijediplomskih i diplomskih studija FER-a.
U petak, 26. travnja 2024. godine naš fakultet je posjetila grupa od 45 učenika iz Osnovne škole Petrijanec, u pratnji učiteljica informatike Jasminke Belščak, Valentine Hosnjak i Mislave Matković.
U druženju koje je potrajalo oko dva sata, učenici i nastavnici su se prvo ukratko upoznali s fakultetom i aktivnostima na FER-u, nakon čega su sudjelovali u dvije radionice - ICSE Science Factory, koju su vodili Matko Orsag i Mirela Jenić, te radionici programiranja LEGO robota, koju je održao Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 15. ožujka 2024. godine naš fakultet je posjetila grupa od 47 učenika 3. i 4. razreda Srednje škole Krapina, smjera Tehničar za računalstvo, u pratnji nastavnika Mladena Ptičara, Stjepana Šalkovića i Krunoslava Kranjčeca.
U druženju koje je potrajalo oko dva sata, učenici i nastavnici su se prvo ukratko upoznali s fakultetom i studijima na FER-u, nakon čega su posjetili dva fakultetska laboratorija - Smart Grid Laboratory (SGLab) i Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST).
Kratko predstavljanje FER-a održao je doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, SGLab i aktivnosti koje se provode u sklopu laboratorija predstavio je doc. dr. sc. Mateo Beus, dok je učenike i nastavnike u Labustu ugostio doc. dr. sc. Đula Nađ. U organizaciji posjeta sudjelovali su i Ema Smolić, mag. ing. te Bartol Boras, mag. ing.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
I ove godine naš fakultet su posjetili učenici viših razreda Osnovne škole Tina Ujevića iz Zagreba. U ukupno pet 90-minutnih radionica kroz veljaču i ožujak, FER je posjetilo oko 90 učenika petih, sedmih i osmih razreda škole, u pratnji nastavnika informatike Ivana Pavičića.
Ovisno o uzrastu i nastavnom gradivu koje trenutno obrađuju, učenici su sastavljali ili programirali LEGO obrazovne setove ili Codey Rocky robote, i to u blokovskom, Scratch ili Python okruženju.
Radionice su organizirane u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a održali su ih Ema Smolić, Hana Ivančić i Tomislav Jagušt.
U četvrtak, 29. veljače posjetili smo Osnovnu školu Ivana Meštrovića u Zagrebu, gdje smo se družili s učenicima 2c razreda i njihovom učiteljicom Pericom Vulić Vočanec.
U 45-minutnom druženju s učenicima ukratko smo predstavili FER i održali radionicu programiranja uz pomoć Codey Rocky robota.
Učenici su prvo vježbali upravljanje robotima uz pomoć tablet računala, nakon čega su učili kako ih programirati u programskom jeziku Scratch, kojeg mnogi od njih znaju iz nastave informatike ili s dodatnih aktivnosti. Codey Rocky je treptao očima, ispuštao zvukove, reagirao na vanjske podražaje te se vozio i zaustavljao kad je ispred sebe detektirao prepreku.
Radionica je organizirana u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a održao ju je Tomislav Jagušt.
U subotu, 17. 2. 2024. je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održano državno robotičko natjecanje FIRST LEGO League u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je „MasterPiece“, tj. „Remek-djelo" kojom se potiče djecu da razmisle i istraže kako se spajaju umjetnost i robotika.
U Hrvatskoj je nastupilo 28 ekipa s 3 do 10 članova starih između 10 i 17 godina, ukupno oko 230 učenica i učenika iz cijele Hrvatske (od Osijeka, Slavonskog Broda, Požege, Virovitice, Daruvara, Lipovljana, Križevaca, Kutine, Križa, Ivanić-Grada, Velike Gorice, Luke, Prigorja Brdovečkog, Čakovca, Zagreba, Vižinade, Buzeta, Rovinja, Fažane, Rijeke, Zadra, do Podstrane i Splita). Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i studenti fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Filozofski fakultet te Fakultet strojarstva i brodogradnje), Tehničkog veleučilišta Zagreb, VERN-a, Hrvatske zaklade za znanost, učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz industrije.
U četvrtak 15. 02. 2024. godine FER je posjetila grupa učenika iz gimnazije Sesvete te stranih učenika koji su bili u posjetu preko Erasmus programa razmjene. U posjeti je sudjelovalo oko 80 učenika i profesora.
U sklopu posjete učenici su prisustvovali predavanju o umjetnoj inteligenciji, koje je temu pokrilo s tehničkog ali i filozofskog aspekta. Kroz predavanje učenici su se upoznali s time što je umjetna inteligencija, gdje je ona prisutna, ali također i s time koja etička pitanja i problemi postaju aktualni korištenjem umjetne inteligencije. Predavanje su održali doc. dr. sc. Luka Perušić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i doc. dr. sc. Marko Đurasević.
U četvrtak, 15. veljače 2024. posjetili smo Dječji vrtić Malešnica iz Zagreba. U posjetu, koji je trajao malo više od dva sata, susreli smo se s 3 grupe djece, uglavnom predškolaraca. Mali istraživači su, uz našu i pomoć svojih odgojiteljica učili upravljati obrazovnim robotima pomoću tablet računala te su vježbali razne vještine povezane s računalnim razmišljanjem, poput rastavljanja većih zadataka na niz manjih koraka, kreiranja niza povezanih naredbi koje rješavaju neki izazov i sl. uz pomoć LEGO Coding Express obrazovnih setova.
Ova radionica organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
Radionicu su održali Matea Kranjčić i Tomislav Jagušt.
U utorak, 13. veljače 2024. FER je posjetila grupa učenika 8. razreda osnovne škole Tina Ujevića iz Zagreba, u pratnji nastavnika informatike, Ivana Pavičića. U sklopu posjeta, 14 učenika se upoznalo s FER-om i nastavnim i istraživačkim aktivnostima na fakultetu te su nadopunili svoje znanje praktičnom radionicom programiranja LEGO Spike Prime robota.
Ovo je prvi od niza planiranih posjeta učenika OŠ Tina Ujevića FER-u, koji na naš fakultet dolaze redovito, jednom godišnje, čime upotpunjuju svoju nastavu zanimljivim informacijama te praktičnom primjenom gradiva programiranja koje su naučili u školi.
U srijedu, 7. veljače 2024. godine posjetili smo Osnovnu školu Trnjanska u Zagrebu, gdje smo u sklopu njihovog mjeseca nadarenosti održali radionicu razvoja računalnog, algoritamskog i logičkog razmišljanja sastavljanjem i programiranjem LEGO Spike Essential obrazovnih setova.
Dvosatnu radionicu je vodio Tomislav Jagušt, a u njoj je sudjelovalo 15 učenika 2. i 3. razreda.
U utorak, 30. siječnja 2024. godine je održan 2. susret STEM nastavnika na FER-u. Na susretu je sudjelovalo pedesetak nastavnika fizike, informatike, matematike, tehničke kulture, razredne nastave te odgojitelja iz vrtića.
Nakon uvodnog predstavljanja FER-ovog programa popularizacije ŠUZA te Erasmus+ projekta „INA-CODE – innovative approach for coding in digital era“ održane su dvije radionice. Radionicu Arduino i senzori pripremio je doktorand Ivan Kunović uz pomoć doktorandice Ivane Storjak, a radionicu Arduino i zasloni pripremila je izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić. Na radionicama su polaznici imali priliku samostalno spojiti Arduino sa senzorima ili zaslonom te naučiti osnove programiranja mikroupravljača.
U srijedu, 31. siječnja 2024. u Srednjoj školi Krapina održano je Predstavljanje visokih učilišta učenicima Srednje škole Krapina.
Uz info pult na kojem su svi zainteresirani mogli saznati sve o upisima i studiju na FER-u, održano je i kraće predavanje za učenike zainteresirane nastaviti svoje školovanje na našem fakultetu. Osim samih informacija o studiju učenici i nastavnici Srednje škole Krapina mogli su se upoznati sa nekim od aktivnosti koje se provode na FER-u, a dogovorena je i načelna buduća suradnja, kroz posjete učenika ili predavanja i radionice FER-ovih nastavnika u Krapinskoj srednoj školi.
FER su na ovom događanju predtavljali Martin Ante Rogošić i Tomislav Jagušt.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s događanja.
U sklopu projekta udruge Sretna priča „MUZZA interpretacijski centar za popularizaciju znanosti i STEM-a“, od 26. do 28. siječnja održan je prvi MUZZA kamp u Srednjoj školi Ilok, s ciljem popularizacije znanosti i STEM-a. U kampu su sudjelovali učenici iz Srednje škole Ilok i Osnovne škole Julija Benešića Ilok.
Ispred Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) u programu kampa sudjelovali su prof. dr. sc. Ana Sović Kržić i doktorand Ivan Kunović te ispred UMI Volja profesori Srednje škole Ilok Ivan Martinović i Cassy Prskalo. Oni su doprinijeli kampu svojim stručnim znanjima i iskustvima.
Jedan od fokusa programa bio je na radionici izrade i programiranja pametne lampe, uvodnog modula Robokacije u svijet izrade i programiranja pametnih uređaja. Osim toga, učenici su imali priliku istraživati svemirski labirint, sudjelovati u pub kvizu te upoznati svijet virtualne stvarnosti i robotike.
U petak, 26. siječnja 2024. godine FER je posjetila grupa učenika Osnovne škole Žuti brijeg iz Zagreba u pratnji učiteljice fizike Emine Mutabžija-Orešković i Karle Vajdić, prof. geografije. U posjeti je sudjelovalo 25 učenika sedmih i osmih razreda.
Učenici su posjetili LABUST gdje im je doc. dr. sc. Đula Nađ pokazao sve o podvodnim robotima, torpedima i hranilicama za ribe. Nakon obilaska, sudjelovali su u radionici Lego Spike Prime robota u okviru Obzor Europa projekta ICSE factory. Radionicu su održale Liljana Puškar, Matea Dvoršćak (PMF) i izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić. Sagradili su čovjekolikog robota i programirali ga da pleše. Gotovo svoj djeci je ovo bio prvi dodir s robotikom.
Pozivamo Vas na 2. susret STEM nastavnika na FER-u u utorak, 30. siječnja u 19 sati u učionici A211. Predviđeno trajanje događanja s druženjem je 90 minuta.
FER-ov program popularizacije znanosti ŠUZA je za Vas pripremio predstavljanje iErasmus+ projekta „INA-CODE – innovative approach for coding in digital era“ te dvije Arduino radionice, Arduino i senzori (za početnike) te Arduino i zasloni (za one s predznanjem).
Kako bismo mogli osigurati dovoljno mjesta i materijale za sve sudionike molimo vas da nam potvrdite svoj dolazak ispunjavanjem formulara i izborom radionice kojoj želite prisustvovati na linku.
Svi sudionici će primiti potvrde o sudjelovanju s naznačenim trajanjem edukacije.
U petak, 22. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Brestje u Sesvetama, Zagreb. U posjetu smo prvo posjetili 1.C razred (20 učenika) kojima smo u trajanju jednog školsko sata predstavili FER, te govorili o aktivnostima na FER-u; što je to fakultet, što se uči na FER-u i što se sve može raditi kada jednom završimo FER, nakon čega su učenici uz našu i pomoć svoje učiteljice, te LE diode i litijske „coin“ baterije napravili svoj prvi strujni krug koji su zatim ugradili u čestitku koju su prije toga obojili. Nakon toga smo posjetili i 8.C razred na satu fizike kojima smo govorili čime se bavimo na FER-u te kako ga upisati. I njima smo pokazali LE diode, spajanje jedne LE diode u strujni krug te spajanje dviju LE dioda paralelno u strujni krug, pokazivali smo im i crtanje takvih strujnih krugova te označavanje istih.
Radionice je vodila Viktorija Šturlić-Tupek, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U utorak, 19. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Vrbani u Zagrebu. U posjetu, koji je trajao tri školska sata, i u kojem smo obišli sva tri prva razreda (ukupno oko 60 učenika) , kratko smo predstavli FER i aktivnosti koje se na FER-u provode (odgovorili smo na pitanja kao što su "što se sve uči na FER-u?", "što postaneš kad završiš FER?", "što je to uopće fakultet?" i sl.), nakon čega su učenici, koristeći LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnica ugradili u papirnatu čestitku koju su prije toga sami obojili.
Radionice su vodili Matea Kranjčić, Viktorija Šturlić-Tupek i Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 15. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Trnjanska u Zagrebu, gdje smo održali 45-minutnu radionicu za 31 učenika 1a i 1b razreda.
U usklopu radionice učenici su koristeći LE diodu i litijsku "coin" bateriju sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnice ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili.
Radionice su organizirane u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, s ciljem upoznavanja učenka sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo. Radionicu su vodili Ema Smolić i Tomislav Jagušt.
U četvrtak, 14. prosinca smo posjetili Zlatar, gdje smo u Osnovnoj školi Ante Kovačića i Srednjoj školi Zlatar održali prezentacije FER-a i radionice programiranja uz pomoć LEGO Spike Essential i LEGO Spike Prime robota. Na radionicama je sudjelovalo oko 70 učenika (50 učenika iz OŠ Ante Kovačića i 20 učenika Srednje škole Zlatar), te njihove nastavnice Nina Posarić iz OŠ Ante Kovačića i Vesna Pisačić iz SŠ Zlatar.
Učenicima je kratko predstavljen FER i nastavne i znanstvene aktivnosti koje se na FER-u provode, nakon čega su prionuli na sastavljanje i programiranje vlastitih robota i uređaja.
Radionice su vodili Valentina Ljubić i Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, kao nastavak višegodišnje suradnje nastavnika FER i škola s područja Zlatara, kroz razne aktivnosti, projekte, natjecanja i sl.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U utorak, 12. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Jure Kaštelana u Zagrebu. U posjetu, koji je trajao oko sat vremena, učenici su koristeći LE diodu i litijsku "coin" bateriju sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnice ugradili u papirnatu čestitku koju su prije toga sami obojili.
Na radionici je sudjelovalo 24 učenika 1.c razreda i njihova učiteljica Gordana Petrović.
Radionicu su vodili Valentina Ljubić, Marija Dragošević i Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionice pogledajte u nastavku obavijesti.
U četvrtak, 16. studenoga 2023. posjetili smo Ivanec, gdje smo u Srednjoj školi Ivanec održali dvije radionice programiranja uz upotrebu LEGO Spike Prime robota. Na radionicama je sudjelovalo 50 učenika uglavnom četvrtih razreda škole i njihov nastavnik informatike, Davor Fodrek.
U dvije dvosatne radionice (svaka s oko 25 učenika), učenici su naučili sastaviti jednostavnog robota i programirati ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, upoznali su se s osnovnim konceptima programiranja, računalnog i algoritamskog razmišljanja te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i suradničke vještine.
Radionice su vodili Martin Ante Rogošić i Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U četvrtak, 19. listopada posjetili smo Osnovnu školu Silvija Strahimira Kranjčevića u Zagrebu. U dvosatnom druženju s učenicima osmih razreda(20 učenika i učenica) i njihovim nastavnicama informatike Carlom-Astrid Gajšak, i fizike Irenom Bajzek Anić, ukratko smo predstavili FER i održali radionicu programiranja uz pomoć Codey Rocky robota. Učenicu su, uz našu i pomoć svojih nastavnica naučili kako isprogramirati robota da obavlja razne zadatke i komunicira s okolinom. Također su naučili kako rastaviti veći zadatak na niz manjih koraka, napisati niz povezanih naredbi koje rješavaju neki izazov, te kako uz pomoć tablet računala upravljati s jednostavnim robotskim vozilom.
Radionice su organizirane u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a održali su ih Marino Džalto i Tomislav Jagušt.
Tijekom rujna su održane radionice lego robotike u Osnovnoj školi Milke Trnine u Križu (19. 9 . 2023.) te u Osnovnoj školi Josipa Badalića u Graberju Ivanićkom (26. 9. 2023.) za učenike četvrtih razreda. Učenici su sastavljali robotske ruke koristeći Lego Spike Prime robote te ih programirali kako bi pomoću njih izgradili najveći toranj od kockica. Radionice su vodili Leon Stjepan Uroić i Ana Sović Kržić.
Isti dan, 26. 9. 2023. održano je i predavanje za učenike završnih razreda osnovnih škola iz područja Ivanić-Grada oko izbora zanimanja u Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad. Predavanje o FER-u održala je Ana Sović Kržić.
15 rujna 2023. FER je sudjelovao na festivalu znanosti i umjetnosti NovSky u Novskoj. Djelatnici ZPF-a pokazali su rezonantne figure na Chladnijevoj ploči uz glazbu koju su sami skladali i izvodili te lasniranje raketa među kojima je i ona na pogon vodikom dobivenim elektrolizom vode (Sandro Radan, Lucija Rončević, Petra Maruševec, Ana Ament, Saša Ilijić). Djelatinica ZTEL-a posjetiteljima je pružila nezaboravan doživljaj proširene stvarnosti korištenjem VR-naočala (Mirta Moslavac).
Festival je posjetilo preko 3000 učenika, nastavnika i profesora koji su uživali u interaktivnim aktivnostima vezanim uz STEM područje.
Nekoliko fotografija s festivala pogledajte u nastavku obavijesti.
Pozivaju se svi učenici, studenti, roditelji, mentori, svi zainteresirani na sudjelovanje u NASA Space Apps Challenge, najveći svjetski hackathon koji se organizira sinkronizirano u svijetu na više od 200 lokacija, uključujući i Zagreb. Hackathon je namijenjen svim uzrastima. Domaćin ovogodišnjeg događaja je Osnovna škola Ivana Cankara u Zagrebu, 7. i 8. listopada 2023. Popis izazova i link za registraciju su dostupni.
Od 1. do 3. rujna 2023. godine, u Osijeku je održana ICT konferencija KulenDayz 2023. U sklopu konferencije organiziran je i "dječji track" nazvan KulenDayzKidz, na kojem smo sudjelovali s radionicom programiranja robota za mlade inovatore - Codey rocky avantura.
U dvosatnoj radionici, 25 učenika, uglavnom viših razreda osnovne škole, se upoznalo s ovim zanimljivim robotima, naučili su upravljati s njima pomoću tablet računala te ih programirati da se samostalno kreću kroz zadani poligon, komunicirajući pri tome sa okolinom pomoću senzora (npr. zaustavljanje robota ako je na zebri "prepreka" ili na semaforu crveno svjetlo).
Radionica je organizirana u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a održali su je Toni Ivanković i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionice pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 29. kolovoza 2023. godine održana je završna konferencija projekta SPARK - Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca, koji je provodila Križevačka udruga P.O.I.N.T., a FER je bio jedan od partnera.
U dvije godine trajanja projekta provedeno je gotovo 300 aktivnosti kroz koje je prošlo oko 1500 polaznika, mahom iz Križevaca i okolnih mjesta, svih dobnih skupina, od 4 godine starosti pa sve do osoba treće životne dobi. Polaznici su tako slušali predavanja iz područja astronomije, astrofizike i kozmologije, sudjelovali na radionicama tehnike, astrofotografije, digitalnog crtanja, informatike, robotike i 3D modeliranja, posjećivali su Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu kako bi se upoznali s dosezima modernog inženjerstva i tehnologije, ali su također promatrali teleskopima noćno nebo i nebeske fenomene. Organizirane su i večeri znanosti, umjetnosti i tehnologije na kojima su gosti, stručnjaci, umjetnici i znanstvenici, u neformalnom okruženju građanima približili područja svog djelovanja.
Projekt SPARK sufinanciran sredstvima Europske unije i vrijedan preko 385 tisuća eura, jedan je od najambicioznijih projekata popularizacije znanosti i izvaninstitucionalnog obrazovanja proveden na području Republike Hrvatske u zadnjih deset godina, a i jedan od rijetkih kojemu je u središtu tematika svemira.
Djelatnici FER-a su u projekt bili uključeni kroz niz aktivnosti, od "train the trainers" aktivnosti za ostale članove projektnog tima, preko predavanja i radionica za učenike iz Križevaca i okolice, do organiziranja posjeta učenika FER-u. U projektu su sudjelovali prof. dr. sc. Željka Car, izv. prof. dr. sc. Marin Vuković, Matea Žilak, mag. ing., dr. sc. Ivana Rašan, Matea Zovko, mag. log., Katarina Mišura, univ. bacc. ing. comp, doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, kao i niz drugih djelatnika i studenata FER-a.
FER je i ove godine sudjelovao na MUZZA tjednu znanosti od 19. do 21. svibnja na Zagrebačkom velesajmu.
FER su predstavljali:
- LABUST: Traženje izgubljenog blaga, Istraži podvodni svijet!, Od kuda te gledam? (Luka Mandić, Matko Batoš, Juraj Obradović, Kristijan Krčmar, Vladimir Slošić)
- ICT-AAC: Aplikacije za edukaciju s proširenom stvarnosti (Matea Žilak, Petra Lončar, Pero Pasković, Tea Krišto, Ivanu Rašan, Željka Car)
- Edukacijska robotika: Robot skupljač loptica, ASTRO arena (Ante Lasić, Bruna Banić, Viktorija Smlatić, Ana Sović Kržić)
- LARICS: Roboti farmeri (Milena Jenić, Dean Martinović, Jakob Domislović, Matko Orsag, Viktor Horvat, Marko Kozlik)
Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić je sudjelovala na panelu Tehnološka budućnost svijeta: Tko će vladati svijetom – čovjek ili umjetna inteligencija? Ugrožavaju li roboti čovjeka?
U četvrtak, 11. svibnja 2023. godine naš fakultet je posjetila grupa studenata s Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli.
Pedesetak studenata druge i treće godine studija, uglavnom sa smjera Elektrotehnika i sistemi konverzije energije dočekala je i pozdravila prodekanica za studente FER-a, izv. prof. dr. sc. Ana Sušac, koja im je ukratko predstavila fakultet, te znanstvenu i nastavnu djelatnost na njemu.
U sklopu posjeta organiziran je i obilazak Zavoda za visoki napon i energetiku te Laboratoriju za sustave obnovljivih izvora energije - LARES i Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije - LABUST.
Pozivamo sve zainteresirane za znanost da posjete prostore FER-a na II. MUZZA tjednu znanosti od 19. do 21. 5. 2023. na Zagrebačkom velesajmu, paviljon 10A između 10:00 i 19:00 sati. Ulaz je besplatan.
U FER-ovom prostoru možete naći sve o traženju izgubljenog blaga i podvodnom svijetu, edukacijskim aplikacijama zasnovanima na proširenoj stvarnosti, robotu skupljaču loptica, odigrati naše video igre te upoznati robote farmere. Svi izlošci su interaktivni i bit će za svakoga ponešto!
Vidimo se!
Pozivamo sve zainteresirane za sudjelovanje na događanjima koje organizira udruga Istraživački centar mladih i koji će se održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva.
Prvi događaj je predavanje pod nazivom "Permanentni magneti", namijenjeno srednjoškolcima koji pokazuju interes za fiziku. Na predavanju će se učiti o prikazu magnetskih sila pomoću magnetskih dipola i magnetizacije te o izvoru magnetizma i kako/zašto stvari postanu magnetima. Bit će prikazani razni primjeri vrsta magneta te će ih sudionici moći isprobati vlastitim rukama. Na kraju predavanja sudionici će više znati o magnetima i njihovoj primjeni u stvarnom životu. Predavanje će se održati 20. 5. 2022. s početkom u 11:00h na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (Unska 3, 10000 Zagreb) u dvorani B5. Prijave se vrše preko linka: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeH6wBOrhSb9IlPqOkEahDekHq5lnkduVD3hy4EYOJjfsGQJw/viewform
Drugi događaj je radionica "Da sam dio koda...", namijenjena učenicima nižih razreda osnovnih škola. Riječ je o radionici kojoj je cilj s sudionicima proći osnove programiranja. Kroz razne interaktivne aktivnosti, sudionicima će se objasniti bazični programerski pojmovi poput varijable, petlje i grananja. Održava se na Fakultetu elektrotehnike i računarstva 28.7. u 11:00 u učionici A-111, a prijave se vrše preko linka: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSehS8NYESrg3QrBk2JMTAi-NoHvWqmPVpD3C4jLx46n8FtUZw/viewform?usp=sf_link
Treći događaj, AstroPython radionica, namijenjena je srednjoškolcima zainteresiranim za astronomiju i programiranje. Na radionici će se koristiti Konkoly baza podataka i iz nje će se izvući srednja relativna magnituda i period sjaja. U programskom jeziku Pythonu će se iz tih podataka dobiti i apsolutna magnituda zvijezde pomoću koje je moguće izračunati prosječnu udaljenost zvijezda i ujedno starost svemira. Radionica će se održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva 3.6. u 14:00h u učionici A-209. Prijave se vrše preko linka: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSceQpQgjqwZwFDDNtwfTcn2NNjl-lVaWSkH-koLoStyZ7Iitw/viewform
Sve aktivnosti provode se u sklopu projekta Girls own STEM kojeg provodi udruga Bioteka uz financijsku potporu tvrtke 3M kroz međunarodnu zakladu GlobalGiving, a od prosinca 2022. projektnim donatorima pridružila se i tvrtka MET Croatia Energy.
Sve dodatne informacije o radionicama možete pronaći na web stranici www.icm.hr.
Od 24. do 29. travnja traje ovogodišnji Festival znanosti, najveća domaća manifestacija popularizacije znanosti, koju organizira i koordinira Tehnički muzej Nikola Tesla iz Zagreba.
Svake godine Festival znanosti poseban naglasak stavlja na neku aktualnu ili zanimljivu temu pa je tako ove godine istaknuta Priroda i društvo, no kao i uvijek, predavanja i radionice na festivalu pokrivaju i razne druge znanstvene teme koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti.
FER je za Festival znanosti pripremio bogat program, predstavit će se s ukupno osam predavanja i radionica koji će se održati u Tehničkom muzeju Nikola Tesla i na FER-u:
- radionica Programiranje za svakoga, Predrag Pale i Lucija Petricioli (FER)
- radionica Robotics@FER, Zračna robotika u poljoprivredi, Ivan Marković, Matko Orsag, Tamara Petrović, Đula Nađ, Robert Milijaš, Anja Bosak, Dorian Erić, Lovro Raguž, Anja Babić, Luka Mandić, Matko Batoš i Kristijan Krčmar (TMNT)
- predavanje Robotics@FER, Roboti, androidi i umjetna inteligencija kroz crtiće i filmove, Ivan Marković (TMNT)
- predavanje Robotics@FER, Što će biljkama pametni sat (WatchPlant)?, Marko Križmančić (TMNT)
- predavanja Kako izmjeriti količinu informacije, Dario Bojanjac (TMNT)
- radionica Naučimo kutije šibica igrati križić kružić, Martin Ante Rogošić, Viktorija Štrulić-Tupek, Tomislav Jagušt (TMNT)
- radionica Buka – riješimo je se skupa!, Mia Suhanek (TMNT)
- radionica Play2Learn – zaigrajmo računalne igre bez računala, Ema Smolić Ročak, Gordana Borotić i Bartol Boras, Tomislav Jagušt (TMNT)
Vidimo se na Festivalu znanosti u petak, 28. travnja 2023.!
U srijedu, 5. travanja 2023. posjetili smo Dječji vrtić Poletarac iz Zagreba. U posjetu, koji je trajao malo više od sat vremena, djeca iz grupe Lavići i njihove odgojiteljice Katarina Jelovečki i Diana Lovrić upoznali su se s dvije vrste obrazovnih robota (Code&Go robot mouse i Codey Rocky) te isprobali neke od njihovih mogućnosti. Mali istraživači su, uz našu i pomoć svojih odgojiteljica, naučili kako isprogramirati robota da pronađe put kroz zadani labirint i dokopa se slasnog komada sira. Također, učili su upravljati obrazovnim robotima pomoću tablet računala i vježbali razne vještine povezane s računalnim razmišljanjem, poput rastavljanja većih zadataka na niz manjih koraka, kreiranja niza povezanih naredbi koje rješavaju neki izazov i sl.
Ova radionica organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
Radionicu su održali Martin Ante Rogošić i Tomislav Jagušt.
U srijedu 8. ožujka Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetilo je 20-ak učenika iz III. gimnazije iz Zagreba i iz Španjolske koji su posjetili Hrvatsku u sklopu ERASMUS+ projekta, u pratnji ravnateljice gimnazije i još dvoje nastavnika iz Španjolske. U sklopu posjeta učenici su prisustvovali predavanju o umjetnoj inteligenciji, kroz koje su se upoznali s time što je umjetna inteligencija i gdje je ona sve danas prisutna, a nakon predavanja sudjelovali u kratkoj diskusiji o tome što nam u budućnosti umjetna inteligencija donosi i kako će utjecati na naše živote. Predavanje je održao doc. dr. sc. Marko Đurasević.
Ovogodišnji Festival znanosti održat će se od 24. do 29. travnja. Centralna tema je Priroda i društvo, ali se, kao i prijašnjih godina, Festival znanosti bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti.
Pozivamo sve djelatnike i studente da se uključe u aktivnosti Festivala svojim popularno-znanstvenim predavanjem, prezentacijom, radionicom ili izložbom. Tradicionalno, FER-ov dan na Festivalu znanosti je petak (ove godine to je 28. travnja), no datum i vrijeme predavanja/radionice su podložni dogovoru. Aktivnosti se održavaju uživo u Tehničkom muzeju, ali (iznimno) postoji i mogućnost slanja video prezentacije.
Aktivnosti se prijavljuju e-mailom na adresu suza@fer.hr, a krajnji rok za prijave je ponedjeljak, 6. ožujka.
28. 2. 2023. FER su posjetili učitelji iz Bjelovara u okviru projekta BRC Bjelovarski robotički centar iz poziva Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a. Nositelj projekta je Udruga informatičara Bjelovarsko – bilogorske županije, partneri su Veleučilište u Bjelovaru i IV. osnovna škola Bjelovar, a autori projekta su Marina Balen i Branko Raičković.
Učitelje su u svojim laboratorijima ugostili prof. dr. sc. Kristijan Jambrošić (ZEA), Lovro Marković, mag. ing. (ZEMRIS), Nikica Kokir (ZARI), a izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić je održala radionicu VIDI-X.
Fotografije su u nastavku obavijesti.
U okviru programa RADDAR, gdje se za učenike osnovnih škola organiziraju radionice iz matematike i programiranja, u subotu 11. veljače 2023. godine na FER-u je organizirana radionica o algoritamskom razmišljanju i kriptografiji. Učenici su rješavali problemske zadatke s informatičkog natjecanja DABAR, upoznali se s osnovama šifriranja informacija te su praktično isprobali neke od tradicionalnih postupaka šifriranja, kao što su rimske šifre, stupčana transpozicija i Vigenèreovo kriptiranje.
U sklopu radionice organiziran je posjet Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave i Grupi za vizualno raspoznavanje, gdje su im prof. dr. sc. Siniša Šegvić i Jelena Bratulić prikazali postupke prepoznavanja objekata u video-snimkama u stvarnom vremenu te njihovu primjenu u industriji autonomnih vozila. Na radionici je sudjelovalo 55 učenika.
U organizaciji radionice sudjelovali su profesori informatike Zlatka Markučič i Ernest Wendling iz XV. gimnazije Zagreb, studenti-mentori Ana Vinković, Ana Marić, Ema Nekić, Karlo Grgičin i Siniša Horvatić (FER), Matko Šimić (PMF) te učenice XV. gimnazije Anamarija Mihaljević i Klara Huzak. Posjet i boravak na FER-u organizirao je izv. prof. dr. sc. Dejan Škvorc.
U subotu, 18. 2. 2023. je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održano državno robotičko natjecanja FIRST LEGO League u organizaciju Hrvatskog robotičkog saveza. Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je „SuperPowered“, kojom se potiče djecu da razmisle i istraže put kojim prolazi energija prije nego dođe do njih, od različitih izvora električne energije, skladištenja i prijenosa energije do potrošnje i upotrebe u svakodnevnom životu.
U Hrvatskoj je nastupilo 28 ekipa s 3 do 10 članova starih između 9 i 16 godina, ukupno više od 250 učenica i učenika iz cijele Hrvatske. Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i doktorandi fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Učiteljski fakultet, Filozofski fakultet te Fakultet strojarstva i brodogradnje), učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz Hrvatske zaklade za znanost i industrije.
U ponedjeljak, 6. veljače posjetili smo Osnovnu školu Vjenceslava Novaka u Zagrebu. U dvosatnom druženju s učenicima viših razreda koji pohađaju dodatnu nastavu matematike i informatike(cca 45 učenika) i njihovim nastavnicama Ivanom Sečen i Mateom Štefanac, ukratko smo predstavili FER i održali dvije 45-minutne radionice programiranja i razvoja algoritamskog i računalnog razmišljanja uz pomoć LEGO robota.
Radionice su organizirane u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
FER je i ove godine, osmi puta zaredom, dio nezaobilazne kulturne manifestacije Noći muzeja! Veseli nas što ćemo se nakon dvije godine "iza stakla", u petak, 27. siječnja, od 18 do 24 sata, ponovno družiti uživo na hodnicima FER-a gdje smo za sve znatiželjne posjetitelje pripremili bogati program.
S našim prijateljima iz udruge Retro info, Klubom studenata elektrotehnike (KSET) i udrugom za razvoj 'uradi sam' Radiona.org osmislili smo interaktivnu i edukativnu izložbu starih kalkulatora te mehaničkih i elektroničkih računala, a program obuhvaća i retro igraonicu s druženjem uz glazbu iz starih računalnih igara.
Posjetitelji će, pored ostaloga, moći vidjeti i naučiti ponešto o povijesti kalkulatora poput prvog europskog džepnog kalkulatora Digitron DB800, isprobati legendarna računala kao što su Commodore 64, ZX spectrum, Orao ili razni modeli Atari i Amiga, te odigrati retro igre Pacman, Pong, Super Mario, Space invaders, Gorillas, Arcade volleyball i Tetris.
U Suradnji s FER-ovom Središnjom knjižnicom pripremili smo i izložbu ostavštine prof. Josipa Lončara, osnivača Laboratorija za električka mjerenja, izložbu vrijedne zbirke knjiga i eksponata Zavoda za primijenjenu matematiku te izložbu raritetnih publikacija iz FER-ovog knjižničnog fonda.
Više informacija pronađite na službenim stranicama Noći muzeja ovdje.
U utorak, 20. 12. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva je posjetila grupa od 24 učenika II. OŠ iz Bjelovara i njihove nastavnice matematike, Milka Fofonjka, Marijanka Ileković i Andrea Junković.
U trosatnom druženju učenici su se upoznali s fakultetom i raznim nastavnim i znanstvenim aktivnostima koje se na njemu provode te su sudjelovali u dvije radionice: sastavljanje i programiranju LEGO Spike Essentials obrazovnih setova i programiranje Codey Rocky robota.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a učenike su ugostili Ema Smolić Ročak i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U ponedjeljak, 19. 12. 2022. smo posjetili Osnovnu školu Ivana Gorana Kovačića u Zagrebu gdje smo održali tri radionice programiranja uz upotrebu LEGO Spike Essential robota. Na radionicama su sudjelovala 72 učenika 3. i 4. razreda, njihova nastavnica informatike Martina Plavšić i Kristina Kos, školska psihologinja.
Tijekom radionica, koje su trajale po 45 minuta, učenici su prema uputama sastavili model vrtuljka iz zabavnog parka, isprogramirali ga da se vrti u raznim smjerovima i brzinama, pušta glazbu i pali i gasi raznobojnu rasvjetu.
Radionice su održane u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su posjetili Ema Smolić ročak, Toni Ivanković i Tomislav Jagušt.
U petak, 16. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Trnjanska u Zagrebu, gdje smo održali dvije 45-minutne radionice za 24 učenika 4a i 4b razreda.
U prvih 45 minuta učenici su se upoznali s pojmom i osnovnim svojstvima fraktala te uz pomoć bojica ili flomastera kreirali vlatiti trokut Sierpińskog, a kombiniranjem trokuta svih učenika na podu je sastavljen veliki razredni torkut.
U drugom dijelu učenici su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnika ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili. Čestitke će prodavati na školskom sjamu, prihodi kojeg idu u dobrotvorne svrhe i za opremanje razreda.
Radionice su organizirane u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, s ciljem upoznavanja učenka sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo. Radionice su vodili Ana Gršković, Ema Smolić Ročak i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 13. prosinca 2022. u Srednjoj školi Dugo Selo održan je 5. po redu Dan karijera, događaj na kojem se učenici završnih razreda srednje škole mogu pobliže upoznati s fakultetima na kojima će uskoro nastaviti svoje školovanje.
Uz "štand" na kojem su svi zainteresirani mogli saznati sve o upisima i studiju na našem fakultetu, održano je i kraće predavanje o FER-u te nastavnim i istraživačkim aktivnostima koje se na njemu provode. U sklopu događanja održana je i 45-minutna radionica programiranja s Codey Rocky robotima, na kojoj je sudjelovalo 30 učenika.
FER su ovom prilikom predstavljali Mia Sara Matušin, Mihael Svetec i Tomislav Jagušt.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s događanja.
Od rujna 2022. do prosinca 2022. je održan niz robotičkih radionica u više gimnazija grada Zagreba (II. gimnazija, XIII. gimnazija, XV. gimnazija) i Gimnaziji Velika Gorica. Na radionicama je sudjelovalo preko 400 učenika. Na svakoj radionici učenici su upoznali osnove robotike kroz slaganje Lego Spike Prime robota plesača te su kroz vođene vježbe naučili kako ga programirati da pleše.
Radionice su održane u okviru projekta "Transformacija robota u edukacijsko sredstvo" Hrvatske zaklade za znanost, a proveli su ih Liljana Pushkar i Marin Mrčela.
U ponedjeljak, 12. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Vrbani u Zagrebu. U dvosatnom druženju s učenicima 4a razreda(24 učenika i učenica) i njihovom nastavnicom Žanetom Aido Milović, ukratko smo predstavili FER i održali dvije kraće radionice. U prvoj su se učenici upoznali s upotrebom i programiranjem Codey Rocky robota, a u drugoj su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili jednostavni strujni krug te izradili vlastitu svjetleću Božićnu čestitku.
Radionice su organizirane u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U utorak, 6. prosinca posjetili smo Dječji vrtić Medveščak. U posjetu, koji je trajao oko sat vremena, djeca iz predškolske grupe Suncokreti i njihovi roditelji su naučili (ili ponovili) osnovne pojmove o struji i kako sastaviti jednostavni strujni krug. Nakon toga su uz pomoć LE diode i litijske coin baterije "elektrificirali" papirnatu Božićnu čestitku koju su prije toga obojili.
Radionica je organizirana u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
U ponedjeljak, 5. prosinca smo piosjetili Zlatar, gdje smo u Osnovnoj školi Ante Kovačića i Srednjoj školi Zlatar održali kratke prezentacije fakulteta i radionice programiranja uz pomoć LEGO Spike Prime robota. Na radionicama je sudjelovalo oko 75 učenika (50 učenika iz OŠ Ante Kovačića i 25 učenika Srednje škole Zlatar), te njihovi nastavnici Nina Posarić iz OŠ Ante Kovačića i Vesna Pisačić iz SŠ Zlatar.
Učenicima je kratko predstavljen FER i nastavne i znanstvene aktivnosti koje se na FER-u provode, nakon čega su prionuli na sastavljanje i programiranje vlastitih robota i uređaja.
Radionice su organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a nastavak su višegodišnje suradnje nastavnika FER i škola s područja Zlatara, kroz razne aktivnosti, natjecanja i sl.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U petak, 2. 12. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva je posjetilo 42 učenika iz OŠ Marčana, OŠ Juršići i OŠ Vladimira Nazora Rovinj koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Robotike te učenika iz Udruge tehničke kulture – Societa di cultura tecnica “Galileo Galiei” Rovinj.
Učenici su sudjelovali u dvije radionice: sastavljanju i programiranju LEGO Spike Essentials obrazovnih robota u model automatizirane klackalice te programiranju Codey Rocky robota.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su ugostili Bruna Banić, Ivan Bukić, Dorotea Prvonožec, Josip Majer, Toni Ivanković, Tomislav Jagušt i Ana Sović Kržić.
U utorak, 22. studenog naš fakultet su posjetili učenici 6.a. razreda Osnovne škola Malešnica iz Zagreba.
U druženju koje je potrajalo tri školska sata, 25 učenika i njihovi nastavnici Vlasta Vlahović i Luka Vrljić su se upoznali s fakultetom i raznim nastavnim i znanstvenim aktivnostima koje se na njemu provode, isprobali i programirali Codey Rocky robote te posjetili dva fakultetska laboratorija, LARES i LARICS.
Posjet je organiziran u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U utorak, 15. studenoga 2022. posjetili smo Ivanec, gdje smo u Srednjoj školi Ivanec održali dvije radionice programiranja uz upotrebu LEGO Spike Prime robota. Na radionicama je sudjelovalo preko 60 učenika prvih i drugih razreda škole i njihovi nastavnici informatike, Branko Šaško i Davor Fodrek.
U dvije dvosatne radionice (svaka s oko 32 učenika), učenici su naučili sastaviti jednostavnog robota i programirati ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, upoznali su se s osnovnim konceptima programiranja, računalnog i algoritamskog razmišljanja te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i suradničke vještine.
Radionicu su vodili Robert Čiček (bivši student FER-a i bivši učenik SŠ Ivanec), Mihael Rodek (student FER-a i bivši učenik SŠ Ivanec) i Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
Pozvamo vas na Završnu konferenciju projekta "Osnaživanje djevojaka u STEAM-u kroz robotiku i kodiranje" (Empowering girls in STEAM through robotics and coding) – RoboGirls te na događaj s multiplicirajućim učinkom u okviru projekta STEM in Action; Open Educational Resources for Teachers.
Oba događaja će se održati u srijedu, 9. studenoga 2022. godine u prostorijama Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Sveučilišta u Zagrebu, s početkom u 9 odnosno 13 sati.
U okviru RoboGirls konferencije očekuje vas nekoliko zanimljivih predavanja i tri radionice. Zbog ograničenog broja mjesta, na radionice je potrebno prijaviti se na poveznici https://forms.gle/fgbUakTufwDUTcdb6. Više o radionicama nalazi se ovdje.
U okviru projekta STEM in action pripremili smo jedno zanimljivo predavanje i dvije radionice. I na njih je potrebno prijaviti se https://forms.gle/pZwHwUfS5j7F9GCx9. Više o ovim radionicama nađite ovdje.
Ova dva događaja vremenski slijede jedan nakon drugog te vas pozivamo na oba.
Vidimo se 9. 11. 2022. na FER-u!
U četvrtak, 3. 11. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetilo je 60-tak učenika Osnovne škole Sveta Nedjelja iz Svete Nedjelje.
Učenici su sudjelovali u tri radionice: sastavljanju i programiranju LEGO Spike Essentials obrazovnih robota da obavljaju jednostavne zadatke i komuniciraju sa svojom okolinom, programiranju Codey Rocky robota te upravljanja robotima Thymio.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su ugostili Ivana Storjak, Dorotea Prvonožec, Lovro Jakić, Leon Stjepan Uroić, Josip Majer, Toni Ivanković i Ana Sović Kržić.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U ponedjeljak, 24. 10. 2022. posjetili smo Srednju školu Tina Ujevića u Kutini.
U okviru posjete održana je robotička radionica koristeći LEGO Mindstorms EV3 o izradi autonomnog vozila koji može rješavati zadatke s natjecanja za učenike srednjih škola FIRST LEGO League i World Robot Olympiad. Na radionici je sudjelovalo 15 učenika.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a radionicu je vodila Ana Sović Kržić.
U petak, 27. 5. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetilo je 50 učenika Osnovne škole Vladimira Nazora iz Zagreba.
Ovo je drugi posjet učenika OŠ Vladimira Nazora FER-u u svega mjesec dana, a ovom prilikom učenici su imali prilike naučiti kako radi elektrostimulacija mišića, mjeriti EMG signale tijekom igre "obaranja ruke" te sastaviti i isprogramirati LEGO Spike Prime obrazovne robote da obavljaju jednostavne zadatke i komuniciraju sa svojom okolinom.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su ugostili Mirjana Dozan, Mario Cifrek, Matea Čunović i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U srijedu, 25. 5. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva je posjetilo četrdesetak djece iz grupe darovitih te četvrtih razreda Osnovne škole Dragutina Tadijanovića Zagreb.
Učenici su sudjelovali u radionici sastavljanja i programiranja LEGO Spike Prime obrazovnih robota u robotsku ruku te radionici programiranja Codey Rocky robota.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su ugostili Ivana Storjak, Tomislav Jagušt i Ana Sović Kržić.
U petak, 20. svibnja 2022. godine održan je 5. Dan FER-a u MIOC-u, manifestacija čiji je cilj učenike XV. gimnazije (popularno zvane MIOC) upoznati s mogućnostima studija na FER-u, znanstvenim i stručnim projektima, mogućnostima za zaposlenje nakon studija, ali i prilikama za druženje i zabavu ili sportske, umjetničke i kulturne aktivnosti koje Fakultet nudi svojim studentima.
Ove je godine događaj započeo izložbenim štandovima u auli škole, gdje su sadašnji studenti FER-a, ujedno bivši Miočani, maturantima dijelili promotivne materijale i u opuštenoj atmosferi odgovarali na njihova brojna pitanja. Program je zatvoren panel raspravom na kojoj je sudjelovala prodekanica za nastavu izv. prof. dr. sc. Mihaela Vranić te nastavnici prof. dr. sc. Željka Car, izv. prof. dr. sc. Goran Delač, izv. prof. dr. sc. Hrvoje Džapo, doc. dr. sc. Dario Bojanjac i doc. dr. sc. Tomislav Jagušt.
Panel raspravu je moderirao ravnatelj XV. gimnazije, prof. Nikola Dmitrović, a maturante je kratko pozdravio i dekan FER-a, prof. dr. sc. Gordan Gledec.
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 6. svibnja naš fakultet posjetila je grupa od 24 profesora i učitelja iz Poljske, Portugala, Turske, Grčke i Italije u sklopu ERASMUS projekta Osnovne škole Ivana Cankara iz Zagreba.
Profesori i učitelji sudjelovali su u 90-minutnoj radionici gdje su se upoznali s osnovama programiranja mikrokontrolera i elektronike uz pomoć edukacijskih setova Robokacija - Pametna lampa. Bilo je potrebno spojiti pametnu svjetleću diodu i mikrofon na mikroračunalo Arduino UNO te programirati Arduino UNO da pali različite boje na različit broj pljeskova. Radionicu je osmislio i vodio doktorand Ivan Kunović.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 24. 5. 2022. Fakultet elektrotehnike i računarstva su posjetili učenici četvrtih razreda Osnovne škole Donja Dubrava iz Međimurja.
Učenici su sudjelovali u radionici sastavljanja i programiranja LEGO Spike Prime obrazovnih robota u robotsku ruku.
Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, a ovaj put učenike su ugostili Ivana Storjak i Ivan Kunović.
U petak, 6. svibnja naš fakultet posjetila je grupa učenika 3. razreda Osnovne škole Trnjanska iz Zagreba.
Učenici su prvo posjetili FER-ov Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST) koji je u sklopu Festivala znanosti otvorio svoja vrata za posjetitelje, gdje su ih Đula Nađ i Vladimir Slošić uputili u sve tajne podvodne robotike. Nakon toga učenici su sudjelovali u dvije 45-minutne radionice: s obrazovnom mobilnom aplikacijom Lov na blago - ScavenFER, koju je razvio student Bartol Boras, te radionici s Codey Rocky robotima, koje su demonstrirali studenti Filip Pankretić i Renato Malbašić.
Posjet je organiziran u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U subotu, 30. 4. 2022. na je FER-u održana radionica Proljetni BIND - Budi inženjer/ka na dan namijenjena učenicima osnovnih škola od 1. do 8. razreda. Radionica je bila podijeljena u tri dijela, ovisno o razredu: Scratch, LEGO Mindstorms EV3 i Croduino u kojima su učenici imali priliku isprogramirati zadatke na teme: klimatske promjene, istraživanje svemira i promet. Osim toga organizirali smo "zabavnu sobu" u kojoj su se učenici mogli dodatno zabaviti i upoznati sa STEMI, Sphero, Codey Rocky, Lego robotima, mini Teslinim transformatorom, aplikacijama koje koriste proširenu stvarnost te izraditi svjetleće čestitke.
Na radionici je prisustvovalo oko 150 djece što je pokazatelj velikog interesa za STEAM područje.
Zahvale za izvedbu radionice idu FER-u, ŠUZI, Caliper-u i Udruzi Stemalica koji su podržali organizaciju, a posebno izv. prof. dr. sc. Anamari Nakić i izv. prof. dr. sc. Josipi Pini Milišić te doktorandicama i studenticama koje su pomogle u pripremi i provedbi radionice.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica.
U sklopu projekta SPARK koji vodi udruga POINT, a naš fakultet je jedan od partnera, 27. i 28. travnja 2022. FER su posjetili učenici Osnovne škole Vladimir Nazor i Osnovne škole Ljudevita Modeca iz Križevaca.
U dva dana posjeta, pedesetak učenika upoznalo se s FER-om i aktivnostima koje se na njemu provode te su sudjelovali u nizu radionica i prezentacija, od slaganja i programiranja LEGO i Codey Rocky robota, preko sastavljanja jednostavnih elektroničkih uređaja uz pomoć Arduino mikrokontrolera, crtanja i izrezivanja vlastitih trokuta Sierpinskog, pa do igranja društvenih igara (Robo Rally) s temom učenja programiranja i razvoja računalnog i algoritamskog razmišljanja.
U organizaciji posjeta sudjelovali su djelatnici i studenti FER-a: Ana Šelek, Ana Sović Kržić, Paula Vulić, Gordana Borotić, Hrvoje Nuić i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U ponedjeljak, 25. travnja naš fakultet posjetila je grupa učenika 7. razreda Osnovne škola Vladimira Nazora iz Zagreba.
U druženju koje je potrajalo tri školska sata, učenici su se upoznali s fakultetom i aktivnostima koje se na njemu provode, naučili nešto o fraktalima i njihovoj primjeni u računarstvu, zajedničkim snagama sastavili vlastiti trokut Sierpinskog, te isprobali i programirali Codey Rocky robote.
Posjet je organizirana u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a organizirali su ga Mirjana Dozan i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U subotu, 23. 4. 2022. je na FER-u održano državno natjecanje FIRST LEGO League na kojem je nastupila 21 ekipa iz cijele Hrvatske. Mladi natjecatelji su prezentirali svoje projekte, demonstrirali svoje robote i pokazali temeljne vrijednosti na djelu na temu prijenosa tereta (Cargo Connect).
U nastavku obavijesti slijedi popis nagrađenih ekipa.
U subotu, 23. travnja na našem fakultetu je, u organizaciji udruge Retro info, održano prigodno druženje povodom 40. godišnjice izlaska jednog od najpopularnijih kućnih računala 80-ih godina na ovim prostorima - ZX Spectruma.
Uz mini proslavu, prigodnu prezentaciju i izložbu originalnih ali i novijih modela, dodataka, klonova i replika legendarnog Spectruma, druženje je obilovalo i nizom zanimljivih priča i povijesnih crtica iz velike svjetske i domaće Spectrum zajednice, opisa “snalaženja” u nabavci računala i programa u 80-im godinama prošlog stoljeća, te svježim informacijama sa Spectrum demo scene, uz prigodne prezentacije i objašnjenja programerskih tehnika.
Legendarna "gumica" predstavljena je 23. travnja 1982. godine, a do 1992. godine, kada se prestala proizvoditi, prodano je preko 5 milijuna primjeraka.
Nekoliko fotografija s druženja pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 22. travnja 2022. godine FER je posjetila grupa studenata 3. godine preddiplomskog studija Primijenjeno/poslovno računarstvo sa Sveučilišta u Dubrovniku.
Goste iz Dubrovnika je dočekala i kratko pozdravila prodekanica za nastavu FER-a, izv. prof. dr. sc. Mihaela Vranić, nakon čega je organiziran kraći obilazak i upoznavanje studenata s nekim od fakultetskih laboratorija i projekata. U dvosatnom druženju, gosti su prvo posjetili Laboratorij za sustave obnovljivih izvora energije (LARES), koji je predstavio doc. dr. sc. Vinko Lešić, a nakon su se upoznali s projektom FERSAT, u čije tajne su ih uputili voditelj projekta izv. prof. dr. sc. Dubravko Babić te istraživači doc. dr. sc. Josip Lončar i dr. sc. Josip Vuković.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija sa posjeta.
ZKM ju u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te Boom! teatrom održao predstavu za mlade RURURUR, nastalu prema kultnoj drami R.U.R. Karela Čapeka, u kojoj je prije 101 godinu prvi put upotrijebljena riječ "robot". Predstavu je režirala Marina Pejnović, dok tekst predstave i dramaturgiju potpisuje Marin Lisjak. Premijere su održane 20. i 21. ožujka 2022, a reprizne izvedbe 22, 23, 24. i 25. ožujka 2022.
Iz pozivnice: “RURURUR nastaje kao vizionarski projekt prepun entuzijazma i ljubavi prema robotici i kazalištu, naizgled nespojivom, a inicirale su ga doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, predsjednica Hrvatskog robotičkog saveza i Ana Gašparović, koordinatorica virtualnog muzeja robotike, koje su prepoznale potencijale predstave za mlade koja govori njihovim jezicima i o temama važnima za njihovu budućnost. Na binarnu 101. obljetnicu Čapekove antologijske drame – R.U.R: Rossum's Universal Robots – postavili smo si pitanje što nam danas može predstavljati njegov robot i gdje nas optimistično povjerenje u tehnologiju i budućnost zapravo vodi. Koristeći se motivima njegove drame, stvorili smo imerzivni univerzum koji predviđa sljedeći korak u ekološkoj krizi, tom jedva poznatom jeziku propasti, svijet koji se uglavnom bavi ljudskim natucanjem odgovora na pitanje koje očito ne razumijemo do kraja – pitanjem naše odgovornosti za tu krizu. Robot nam je zasad alibi, dio rješenja. No što kada postane dio problema? Jesmo li spremni misliti svijet bez čovjeka? Ili, još gore, možemo li prihvatiti činjenicu da se između jedinica i nula te proždrljive prirode nalazi brisani prostor koji čovjeka svodi na digresiju u dugom brbljanju povijesti?”
Integralni dio svake izvedbe je bila i dramska radionica pod stručnim vodstvom pedagoga ZKM Učilišta koji su gledatelje vodili prema argumentiranoj raspravi o utjecaju suvremenih tehnologija i umjetne inteligencije na njihovu sadašnjost, mogućnostima primjene u svrhu stvaranja bolje budućnosti te rizicima od zloupotrebe koji mogu imati globalne posljedice. Pitanja za ovu radionicu su pripremljena u okviru projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo, kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost. Dodatno, prije druge premijere je održana i robotska predstava R.U.R. nastala kao Prediplomski projekt grupe studenata u akademskoj godini 2021/2022. pod vodstvom Ane Sović Kržić. U ovom ulomku iz R.U.R. su svi glumci bili programirani humanoidni roboti.
U srijedu 9. ožujka posjetili smo Srednju školu Bedekovčina. U posjetu, koji je trajao 4 sata, tridesetak učenika SŠ Bedekovčina i učenika partnerskih škola s Erasmus+ projekta Code yourself into English upoznali su se sa Sveučilištem u Zagrebu i FER-om te znanstvenim i nastavnim aktivnostima koje se provode na našem fakultetu.
Učenici su sudjelovali i u tri mini radionice u kojima su imali prilike isprobati Codey Rocky i LEGO Spike Prime obrazovne robote, te ih isprogramirati da obavljaju jednostavne zadatke i komuniciraju sa svojom okolinom.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U subotu, 5. ožujka, zajedno s udrugom eSTUDENT, tj. njihovim timom za popularizaciju znanosti, održali smo trosatnu "train the trainers" radionicu u kojoj smo ovogodišnjim članicama tima prezentirali neke od naših aktivnosti i opremu s kojom raspolažemo. Grupa od 12 polaznica radionice upoznala se s nizom kratkih aktivnosti koje razvijaju računalno i algoritamsko razmišljanje, društvenim igrama s temom programiranja te s Codey Rocky i LEGO Mindstorms EV3 robotima. Stečeno iskustvo, nastavne materijale i ideje prezentirane na radionici članovi tima će ubuduće primjenjivati na vlastitim STEM radionicama s predškolskom i školskom djecom.
Ova radionica nastavak je kontinuirane suradnje studentske udruge eSTUDENT i FER-a, te FER-ovog programa popularizacije znanosti ŠUZA (kojem je eSTUDENT i jedan od suosnivača), a sama radionica bila je i povod za neke nove ideje i dogovore o budućoj suradnji.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica.
U sklopu projekta Istraživanjem do znanja, koji vodi OMEP Hrvatska, a FER i Dječji vrtić Dobro Drvo su partneri, odrađen je tijekom veljače niz „trening za trenere“ radionica u kojima su razni predavači, a među njima i djelatnici FER-a, volonterima i stručnjacima uključenim u provedbu projekta prenosili svoja znanja i iskustva, ali i ideje kako na zabavan i poučan način približiti razna područja STEM-a najmlađima.
Ana Sušac održala je radionicu Razvoj istraživačkih vještina kod djece predškolske dobi, u kojoj je demonstrirala niz aktivnosti kojima se na zanimljiv i poučan način djeci približavaju neke od tema iz područja fizike, te ih se potiče na samostalno istraživanje i otkrivanje prirodnih zakona.
Tomislav Jagušt je održao dvije radionice s temom razvoja računalnog i algoritamskog razmišljanja te osnova programiranja upotrebom papira i olovke, društvenih igara, LEGO kockica i raznih obrazovnih robota.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U srijedu, 16. veljače 2022. godine u sklopu projekta Rasti uz Znanost, koji vodi GDCK Vrbovec, a FER je jedan od partnera, odrađena je deseta „trening za trenere“ radionica u kojima djelatnici FER-a obučavaju volontere GDCK za samostalno provođenje STEM popularizacijskih aktivnosti u Vrbovcu i okolici.
Tema radionice bile su bespilotne letjelice, poznatije kao dronovi. Radionicu su proveli djelatnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, koji rade na istraživačkim projektima u Laboratoriju za robotiku i inteligentne sustave upravljanja - LARICS.
U prvom dijelu radionice predstavljeni su postupci korištenja bespilotnih letjelica u inspekciji lopatica vjetroelektrana (projekt AeroWind) i kreiranju 3D modela zgrada (projekt ENCORE). Sudionicima radionice opisani su senzori koji se koriste za upravljanje letom bespilotne letjelice (inercijalni mjerni sustav i GPS) te senzori koji služe za snimanje lopatica i zgrada (LIDAR, IR kamera i RGB kamera).
U drugom dijelu radionice demonstriran je rad senzora montiranih na letjelicu – LIDAR i IR kamera. Sudionici radionice imali su priliku promatrati kreiranje mjernih točaka LIDAR-a (single scan) i njihove pomake nastale kretanjem sudionika u prostoru koji je mapiran LIDAR-om. Detaljno im je opisan postupak stvaranja oblaka točaka (point cloud) iz pojedinačnih mjerenja, što je demonstrirano pomicanjem letjelice po prostoru koji je mapiran. Nakon toga demonstriran je rad IR-kamere.
FER su ovom prilikom predstavljali Stjepan Bogdan, Robert Milijaš, Lovro Marković i Jurica Goričanec.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U petak, 18.2.2022. posjetili smo Zagrebačku XV Gimnaziju, popularni MIOC, gdje smo održali dvije dvosatne Arduino radionice. Na radionicama je sudjelovalo ukupno 20 učenika IB programa (3. i 4. razredi) i njihova nastavnica informatike Jelena Kos.
Na radionicama, koje su održane prema nastavnim planovima razvijenim u sklopu FER-ovog Erasmus+ projekta RoboGirls, učenici su se upoznali s osnovama spajanja i programiranja Arduino uređaja, kroz niz manjih zadataka, od jednostavnog spajanja LED-ice i buzzera pa do mjerenja udaljenosti uz pomoć ultrazvučnog senzora.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica.
Od 2. do 7. svibnja 2022. godine održat će se ovogodišnji Festival znanosti.
Glavna tema festivala ove godine je Život, ali se, kao i prijašnjih godina, Festival znanosti bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti (prošle godine FER se predstavio sa šest predavanja i radionica), a tu je i niz prigodnih obljetnica: 65 godina od lansiranja prvog umjetnog zemljinog satelita, 135 godina od rođenja Lavoslava Ružičke, 80 godina od prve kontrolirane lančane reakcije, Europska godina mladih, Međunarodna godina bazičnih znanosti za održivi razvoj itd.
Pozivamo sve djelatnike i studente da se uključe u aktivnosti Festivala svojim popularno-znanstvenim predavanjem, prezentacijom, radionicom ili izložbom. Tradicionalno, FER-ov dan na Festivalu znanosti je petak (ove godine to je 6. svibnja), no datum i vrijeme predavanja/radionice su podložni dogovoru. Aktivnosti se mogu održati uživo u Tehničkom muzeju, na nekoj drugoj lokaciji ili online.
Aktivnosti se prijavljuju e-mailom na adresu suza@fer.hr, a krajnji rok za prijave je petak, 14. ožujka.
U četvrtak, 3. veljače 2022. godine naš fakultet je posjetila grupa studenata s Odsjeka za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Osijeku, u pratnji nastavnika, doc. dr. sc. Tomislava Jakopca.
Ukupno 33 studenta, diplomskog (Nakladništvo/Informatologija) i preddiplomskog (Informatologija) studija FFOS-a zadržalo se na FER-u oko dva školska sata, gdje su prvo poslušali prezentaciju Endrine Eskić, svoje bivše kolegice, a danas zaposlenice informatičke tvrtke Infinum. Nakon toga, goste je pozdravio Tomislav Jagušt, koji im je ukratko predstavio FER i proveo goste kroz izložbu starih kalkulatora, računala i potrošačke elektronike posvećenu Sir Cliveu Sinclairu, postavljenu u auli fakulteta.
U petak, 28. siječnja 2022. godine održat će se 17. Noć muzeja, nezaobilazna kulturna manifestacija koja se paralelno odvija u gotovo stotinu hrvatskih gradova, a svake godine u (ne samo) muzeje diljem Hrvatske privlači više stotina tisuća posjetitelja.
Fakultet elektrotehnike i računarstva u suradnji s udrugom Retro info sedmi puta zaredom sudjeluje u Noći muzeja, a ove je godine izložba retro računala, igraćih konzola i elektroničke opreme posvećena Sir Clive Sinclairu, karizmatičnom izumitelju i poduzetniku, legendi u području računarstva i potrošačke elektronike, koji je preminuo u rujnu prošle godine.
Prozori aule Fakulteta poslužit će kao svojevrsni izlog za muzejske eksponate među kojima će se naći niz Sinclairovih izuma, od legendarnog računala ZX Spectrum, preko kalkulatora, televizora, raznih domaćih i stranih Spectrum klonova do električnog vozila Sinclair C5.
Pored toga, u suradnji s udruženjem ICARUS Hrvatska domaćini smo i izložbe plakata "Priče iz arhiva". Ova izložba posvećena je arhivskim pričama i arhivistima koji su svojim pripovijedanjem oživjeli zapise iz svojih spremišta, a upravo u Noći muzeja bit će objavljena i priča Središnje knjižnice FER-a "Laboratorijski dnevnik Josipa Lončara – ogledalo razvoja elektrotehnike u Hrvatskoj". Pozivamo vas da 28. siječnja, s početkom u 18.30 sati, sudjelujete i u online predavanju "Povijesna baština Sveučilišta u Zagrebu na digitalnim platformama" koje će se održati putem platforme Zoom. Na predavanju će biti predstavljene platforme koje Sveučilište u Zagrebu i njegove sastavnice koriste kako bi očuvale povijesnu baštinu, a u ime FER-a izlaganje će održati voditeljica naše Središnje knjižnice Branka Marijanović, mag. bibl.
Izložba će biti postavljena do 4. veljače, pa pozivamo sve zainteresirane da se prošeću do FER-a i razgledaju izložbu!
Pristup svim digitalnim sadržajima ovogodišnje Noći muzeja mogu se pronaći na službenim stranicama manifestacije - nocmuzeja.hr.
U petak, 17. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Vladimira Nazora u Zagrebu, gdje smo održali tri jednosatne radionice izrade svjetlećih božićnih čestitki za učenice i učenike drugih razreda. Na radionicama, učenici su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnica ugradili u papirnatu čestitku koju su prije toga sami obojili.
Na radionicama je sudjelovalo 60 učenika drugih razreda i njihove učiteljice Vesna Žepec, Tanja Omrčen i Ivana Mikec.
Radionice su organizirane u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a vodili su ih Gordana Borotić, Bartol Boras, Jure Lopin i Tomislav Jagušt.
Kako spriječiti mučninu u VR-u? Kako se nositi s mrežnim poteškoćama? Na ova i druga pitanja vezana uz iskustvenu kvalitetu virtualne stvarnosti odgovarale su Irena Oršolić i Sara Vlahović iz MUEXlaba-a, u četvrtak 16. 12. na FER-u na radionici u sklopu Erasmus+ projekta VR science lab. U događaju su sudjelovali srednjoškolci iz Hrvatske, Češke, Turske i Rumunjske.
U sklopu radionica učenici su dobili zadatak osmisliti i prezentirati vlastite ideje za VR aplikacije. A da se uz rad treba malo i zabaviti podsjetio ih je naš mladi istraživač, Krešimir Bačić, koji je izazvao učenike na meč stolnog tenisa – u virtualnoj stvarnosti.
U petak, 10. prosinca 2021. posjetili smo Dječji vrtić Medveščak. U posjetu, koji je trajao oko dva sata, djeca iz grupe Zebrice i odgojiteljice Ana Košković i Zorica Mirić upoznali su se s dvije vrste obrazovnih robota (Code&Go robot mouse i Codey Rocky) te isprobali neke od njihovih mogućnosti. Mali istraživači su, uz našu i pomoć svojih odgojiteljica, naučili kako isprogramirati robota da pronađe put kroz zadani labirint i dokopa se slasnog komada sira. Također su naučili kako rastaviti veći zadatak na niz manjih koraka, napisati niz povezanih naredbi koje rješavaju neki izazov, te kako uz pomoć tableta upravljati s jednostavnim robotskim vozilom.
Ova radionica organizirana je u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
Radionicu su održali Gordana Borotić i Tomislav Jagušt.
U utorak, 7. prosinca 2021, u Osnovnoj školi Ante Kovačića i Srednjoj školi Zlatar u Zlataru održane su tri radionice programiranja i robotike uz pomoć LEGO Spike Prime i Mindstorms EV3 robota. Na radionicama je sudjelovalo oko 55 učenika (40-ak učenika iz OŠ Ante Kovačića i 15 učenika Srednje škole Zlatar), te njihovi nastavnici Nina Posarić iz OŠ Ante Kovačića i Vesna Pisačić iz SŠ Zlatar.
Za neke od osnovaca ova je radionica bila prvi susret s programiranjem LEGO robota, a učenici SŠ Zlatar koji su sudjelovali na sličnim radionicama prošlih godina sad su već iskusni natjecatelji u First LEGO League natjecanju.
Radionice je vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U sklopu projekta Rasti uz Znanost, koji FER provodi u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Vrbovec kroz rujan je održano nekoliko "train the trainers" radionica u kojima smo volonterima Crvenog križa iz Vrbovca prenijeli neke od naših iskustava u organiziciji i provođenju STEM radionica za razne uzraste, od vrtića do srednje škole. Sudionici radionica su imali priliku isprobati neke od naših unplugged programming radionica, odigrati društvene igre koje razvijaju računalno i algoritamsko razmišljanje te se okušati u slaganju i programiranju LEGO robota.
Projekt Rasti uz Znanost vodi Gradsko društvo Crvenog križa Vrbovec u partnerstvu s FER-om, Zagrebačkom županijom te osnovnim školama Krunoslava Kutena i Marije Jurić Zagorke i dječjim vrtićem Vrbovec iz Vrbovca. Projekt je dio programa Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 1. listopada 2021. godine FER je posjetila grupa učenika iz Osnovne škole Eugena Kvaternika iz Velike Gorice, u pratnji nastavnice Dalije Kager.
U druženju koje je potrajalo tri školska sata, učenici su se upoznali s fakultetom i aktivnostima koje se na njemu provode, posjetili Laboratorij za robotiku i inteligentne sustave upravljanja - LARICS, u kojem ih je Marko Križmančić upoznao s projektom WATCHPLANT, te sudjelovali u radionici programiranja uz pomoć LEGO robota.
Posjet je organizirana u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a vodio ga je Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
Od srijede 8. rujna do petka 10. rujna 2021. godine FER je posjetila grupa učenika i nastavnika iz Srednje škole Jelkovec, a u sklopu projekta STEM tehnologijama za Budućnost Sesveta, koji vodi udruga Zelene i plave Sesvete, a naš fakultet je jedan od partnera. U tri dana učenici i njihovi nastavnici su posjetili dva fakultetska laboratorija, Laboratorij za sustave obnovljivih izvora energije (LARES) i Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST) te pohodnili nekoliko radionica robotike i programiranja.
FER su ovom prilikom predstavljali Marko Kovačević, Đula Nađ i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U subotu, 29.5.2021. su na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održana polufinalna državna robotička natjecanja FIRST LEGO League u organizaciju Hrvatskog robotičkog saveza. Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je „RePlay“, a u Hrvatskoj je nastupilo 19 ekipa s 3 do 10 članova starih između 9 i 16 godina. Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i doktorandi fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Građevinski fakultet, Učiteljski fakultet, Filozofski fakultet, Likovna akademija, Fakultet elektrotehnike i računarstva), Algebre te predstavnici industrije.
Najbolje 4 ekipe iz svakog polufinala su se plasirale na veliku završnicu 12. 6. 2021. gdje će se boriti između sebe, ali i protiv najboljih ekipa iz Adria regije (Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine).
Sredinom svibnja 2021. godine održat će se 18. Festival znanosti, najveća manifestacija popularizacije znanosti u Hrvatskoj, koja se tradicionalno organizira u prostorima Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu.
S obzirom da je prošle godine festival zbog epidemije koronavirusa otkazan, ovogodišnja tema bit će (ponovno) Kultura znanosti.
Kao i svake godine, FER će za tu priliku pripremiti bogat program odnosno predstavit će se s ukupno šest predavanja i radionica:
- Roboti, androidi i umjetna inteligencija kroz crtiće i filmove (izv. prof. dr. sc. Ivan Marković)
- Play2Learn – zaigrajmo računalne igre bez računala (doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, Mirna Baksa, Robert Čiček)
- Robotics @ FER (izv. prof. dr. sc. Ivan Marković, izv. prof. dr. sc. Matko Orsag, Nadir Kapetanović, mag. ing., Igor Kvasić, mag. ing)
- Fraktali (Hrvoje Nuić, mag. ing.)
- Zašto znanstvenici griješe i je li to problem? (izv. prof. Predrag Pale)
- Fukushima – 10 godina poslije (Luka Cavaliere Lokas, dr. sc. Paulina Dučkić)
U sklopu festivala za javnost će biti otvoren i novouređeni FER-ov Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST), smješten u studentskoj sportskoj dvorani Martinovka.
Festival znanosti održat će se, ako to epidemiološka situacija dopusti, od 10. do 15. svibnja 2021. godine. Predavanja i radionice bit će prilagođene za različite dobne skupine, a detaljni program Festivala znanosti bit će objavljen naknadno.
U novim udžbenicima Tehničke kulture za više razrede osnovnih škola nalaze se stripovi s pričama o mladim znanstvenicima, inovatorima i poduzetnicima, među kojima su doc. dr. sc. Ana Sović Kržić i student s FER-a, Ivan Kožar.
Osim što predaje na FER-u, docentica Sović Kržić izuzetno je aktivna u FER-ovom programu za popularizaciju znanosti među djecom i mladima pod nazivom ŠUZA, a posljednjih pet godina obnaša i dužnost predsjednice Hrvatskog robotičkog saveza.
Među suvremenim strip-junacima našao se i FER-ovac Ivan Kožar, student 4. godine, koji je već u šestom razredu počeo eksperimentirati s Teslinim zavojnicama, da bi u srednjoj školi konstruirao veliku muzikalnu Teslinu zavojnicu. Eksperimentiranje ga je dovelo do idućeg izuma, s kojim je osvojio veliki broj odličja i priznanja, a riječ je o univerzalnom bežičnom punjaču za manje baterijske uređaje.
Strip-priča o Ani Sović Kržić bit će uvrštena u udžbenik za osmi razred, koji će biti dio nastavnog materijala od iduće školske godine, dok je strip o Ivanu Kožaru u udžbeniku za šesti razred i njega već od ove godine učenici koriste u nastavi.
Urednica ovih izdanja, ali i inicijatorica ove sjajne ideje, je učiteljica Tehničke kulture iz zagrebačke Osnovne škole Ivana Cankara, Maja Mačinko, a neka od dobro poznatih imena, koja su u udžbenicima predstavljena na ovaj način, su primjerice i Mate Rimac, Albert Gajšak, Ivan Mrvoš, Kata Marunica te desetak drugih hrvatskih inovatora i znanstvenika.
O ovom hvalevrijednom projektu pisali su već neki mediji, poput: Srednja.hr, Telegram.hr i Bug.
UNESCO je na svojoj Generalnoj konferenciji, u studenome 2019. godine, proglasio 14. ožujka Međunarodnim danom matematike (International Day of Mathematics - IDM) zbog njene važnosti u znanosti i svakodnevnom životu.
Taj dan se ujedno obilježava kao i dan broja π.
Prva službena proslava u organizaciji IMU (International Mathematical Union) održana je u sjedištu UNESCO-a u Parizu, 13. ožujka 2020. godine, a također i na više od 1000 organiziranih događaja u 107 zemalja diljem svijeta.
Ove godine održava se druga proslava Međunarodnog dana matematike s temom "Mathematics for a Better World", a na Fakultetu elektrotehnike i računarstva će se obilježiti 13. i 14. ožujka 2021. godine s izložbom muzejskih eksponata mehaničkih i elektroničkih računala koja će biti posložena u prozorima aule FER-a.
Također, 14. ožujka 2021. u 3:14 sati poslijepodne izv. prof. dr. sc. Tomislav Burić, poznatiji među studentskom populacijom i kao Dr. Pi, održat će online predavanje "Bilo kuda, broj π svuda", koje će se moći pratiti na njegovom YouTube kanalu.
U suradnji sa časopisom VIDI održano je predavanje i online radionica "Uhvati ritam Valentinova (uz pomoć VIDI-X mikroračunala)". Polaznici radionice su bili stotinjak profesora srednjih i osnovnih škola te njihovih učenika.
VIDI-X je hrvatsko razvojno mikroračunalo namijenjeno za potrebe učenika i nastavnika. Pomoću njega je moguće razvijati vlastite projekte, upravljati drugim uređajima (npr. pomoću IR) ili igrati retro igre na TFT ekranu u boji osjetljivom na dodir. VIDI-X je pogodnjen ESP32 procesorom, sadrži mnoge ugrađene senzore (npr. senzor temperature, mikrofon i mnoštvo tipki), a ostavlja i mogućnost dodatnog spajanja senzora i aktuatora. Na ovoj radionici korišten je dodatni senzor pulsa. Očitanja senzora su se grafički prikazivala na zaslonu VIDI-X, a napravljen je i program koji crta veliko i malo srce na zaslon u ritmu otkucaja pravog srca osobe spojene na senzor.
Predavanje je održano u okviru suradnje FER-a s VIDI-TO d.o.o. i provedbe Inovacijskog vaučera za MSP-ove, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Europskih strukturnih i investicijskih fondova Operativnog programa konkurentnost i kohezija. U okviru projekta se razvijaju edukacijski materijali za mikroračunalo VIDI X za srednje škole.
Nakon što je zbog epidemije koronavirusa prvo odgođen, a na kraju i otkazan Festival znanosti 2020. godine, počele su pripreme za ovogodišnji Festival znanosti, koji bi se, ako prilike to dopuste, održao od 10. do 15. svibnja 2021. godine.
Glavna tema festivala je Kultura znanosti, ali se, kao i prijašnjih godina, Festival znanosti bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti. Primjerice, 2019. godine FER se predstavio sa sedam raznovrsnih predavanja i radionica, a tu je i niz prigodnih obljetnica koje mogu poslužiti kao inspiracija: UN-ov Dan kreativnosti i inovacija (21. travnja), Dan planeta Zemlje (22. travnja), kao i 60 godina leta prvog čovjeka u Svemir, 10 godina od lansiranja rovera Curiosity, 10 godina od potresa i tsunamija koji je izazvao katastrofu u Nuklearnoj elektrani Fukushima, 30 godina od otkrića ugljičnih nanocijevi, itd.
Pozivamo sve djelatnike i studente Fakulteta da se uključe u aktivnosti Festivala svojim popularno-znanstvenim predavanjem, prezentacijom, radionicom ili izložbom. Već tradicionalno, FER-ov dan na Festivalu znanosti je petak (ove godine to je 14. svibnja), no datum i vrijeme predavanja/radionice su podložni dogovoru. Aktivnosti se prijavljuju e-mailom na adresu suza@fer.hr, a krajnji rok za prijave je ponedjeljak, 22. ožujka 2021. godine.
U petak, 29. siječnja održat će se 16. Noć muzeja, nezaobilazna kulturna manifestacija koja se paralelno odvija u gotovo stotinu hrvatskih gradova, a svake godine u (ne samo) muzeje diljem Hrvatske privlači više stotina tisuća posjetitelja.
Fakultet elektrotehnike i računarstva u suradnji s udrugom Retro info i ove godine, šesti puta zaredom, sudjeluje u Noći muzeja. Iz epidemioloških razloga, ove godine nažalost nismo u mogućnosti organizirati tradicionalnu interaktivnu igraonicu, no pripremili smo zanimljivu "retro" izložbu starih mehaničkih i elektroničkih računala, koja će biti postavljena u auli Fakulteta.
Prozori aule poslužit će kao svojevrsni izlog za muzejske eksponate među kojima će se naći i prvo komercijalno serijski proizvedeno računalo na svijetu - Commodore PET, preteča svih današnjih PC kompatibilnih računala - IBM Personal Computer te kolekcija iMac računala, koja su umnogome zaslužna za povratak Applea na svjetsku IT scenu.
Vjerujemo da će mnogima biti zanimljivo prisjetiti se legendarnih računala, od kojih neka datiraju čak s kraja '70. godina prošloga stoljeća, dok bi mlađe generacije mogle biti zabavljene zamišljajući svoje roditelje kako na muzejskim primjercima računala igraju igrice s "lošom" grafikom.
Izložba će biti postavljena tjedan dana pa pozivamo sve zainteresirane da se prošeću do FER-a i razgledaju izložbu!
Pristup svim digitalnim sadržajima ovogodišnje Noći muzeja mogu se pronaći na službenim stranicama manifestacije - nocmuzeja.hr.
U okviru Inovacijskih vaučera za MSP-ove Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta u suradnji FER-a i Didacta advanced.o.o. iz Čakovca proveden je projekt „Didacta advance – stručnim i tehničkim znanjima do inovativnih rješenje“ usmjeren na transfer stručnih i tehničkih znanja potrebnih za izradu i testiranje mobilnih sklopova (robota) u svrhu razvoja nastavnih (didaktičkih) sredstava za obrazovne institucije. Razvijani su i testirani mobilni roboti koristeći sučelje Fischertechnik – Arduino te su povezani s kurikulumom srednjih škola, predmetima koji sadrže nastavne jedinice iz mobilne robotike: robotike, mehatronike ili automatike. Izrađen je model mobilnog robota za simuliranje procesa u proizvodnji s robotskom rukom koji opslužuje mjesto rada sa sirovinama, mobilni robot za kontrolu radnog procesa, mobilni robot za logistiku s mogućnošću kretanja bez vozača u određenom prostoru te mobilni robot za skladištenje s mogućnošću podizanja tereta na visinu poput viličara.
Sa strane Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu u izradi modela su sudjelovali doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, doktorske studentice Ivana Storjak, mag. ing. i Liljanja Pushkar, mag. ing. te studenti Katarina Ivanković i Vice Ćuška uz pomoć Želimira Bistrovića iz Didacta Advance d.o.o. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
U ponedjeljak, 9. ožujka 2020. održan je ovogodišnji, četvrti po redu Dan FER-a u MIOC-u, manifestacija čiji cilj je učenike XV. gimnazije iz Zagreba (popularno zvane MIOC) upoznati s mogućnostima studija na FER-u, znanstvenim i stručnim projektima, prilikama za zaposlenje nakon studija, ali i prilikama za druženje i zabavu ili sportske, umjetničke i kulturne aktivnosti koje FER nudi svojim studentima.
Uz prezentacije niza fakultetskih istraživanja i laboratorija koja je predstavljena u obliku štandova u auli škole, održane su i četiri kraće prezentacije: sam fakultet, pravila upisa, smjerove i predmete učenicima je predstavila prodekanica za nastavu, doc. dr. sc. Mihaela Vranić, Sara Vlahović održala je predavanje "Od miočanske realnosti do virtualne stvarnosti", Ana Sušac održala je predavanje pod nazivom "Prozor u mozak", dok je o "Robotima - mojim najboljim prijateljima" pričao Dario Ljubić.
Novost ove godine bio je Pub kviz s mješavinom pitanja o MIOC-u i FER-u i općeg geeky znanja, na kojem je tijesnu pobjedu odnijela kombinirana ekipa nastavnika XV gimnazije, predvođena nastavnikom informatike Dejanom Dmitrovićem, još jednom dokazavši da su, od učenika MIOC-a i studenata FER-a, veći geekovi samo njihovi profesori. :)
U organizaciji ovogodišnjeg Dana FER-a u MIOC-u sudjelovali su dekan Gordan Gledec, prodekanica Mihaela Vranić, prodekani Mario Vražić i Nikola Mišković, te FER-ovci Dino Bajić, Ivan Bartolec, Ana Fadljević, Ana Filipović, Tomislav Jagušt, Marko Krznarić, Dario Ljubić, Hrvoje Nuić, Dora Penić , Branimir Pervan, Ana Sović Kržić, Ana Sušac, Filip Turčinović i Sara Vlahović.
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u nastavku obavijesti.
Međunarodni dan žena u znanosti se obilježava 11. veljače. FER je ove godine sudjelovao na više događanja u okviru obilježavanja ovog dana s ciljem popularizacije STEM-a za djevojčice (i dječake).
"Gender 4 STEM – Gender aware education and teaching" konferencija je održana u okviru Erasmus + project – 2017-1-LU01-KA201-023926 na Institutu Ruđer Bošković, Zagreb, 6.2.2020. Na konferenciji je doc. dr. sc. Ana Sović Kržić održala predavanje "Summer robotics camp Petica" gdje je opisala primjer dobre prakse ljetnog robotičkog kampa za djevojčice i dječake.
Cjelodnevni program Žene u znanosti: izazovi današnjice održan je u Osnovnoj školi ”Ivana Cankara”, 11.2.2020. U okviru događanja provedena je i panel rasprava za učenice osnovnih škola o tome kako je to biti žena u znanosti. Jedna od sudionica panela bila je i Ana Sović Kržić. Nakon moderirane rasprave koju je vodila Tanja Rudež, djevojčice su postavljale svoja pitanja o raznim područjima znanosti i kako uopće postati znanstvenik.
U okviru Inovacijskih vaučera za MSP-ove Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta u suradnji FER-a i Didacta advanced.o.o. iz Čakovca održana su četiri demonstracijske radionice o novom sučelju koji povezuje Fischertechnik robote s BB micro:bit pločicom. Predavanja se održana na FER-u (18.1.2020.), PMF-u Split (28.1.2020.), Domu mladih Rijeka (8.2.2020.) i Domu tehnike u Osijek (13.2.2020.). Polaznici radionica su bili učitelji, nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola te edukatori iz udruga. Na predavanjima je na interaktivan način pokazano kako spojiti senzore i aktuatore na sučelje, kako ih programirati u Blocks i Python programskim jezicima, te je prikazano nekoliko mogućih dizajna robota (pametni semafor, sušilo za ruke, rampa, mobilni robot koji slijedi svjetlo, liniju i izbjegava zidove). Predavanja je održala Ana Sović Kržić.
U srijedu, 12. veljače 2020. godine naš fakultet je posjetila grupa od 90 učenika drugih razreda Osnovne škole Dragutina Tadijanovića iz Zagreba, u pratnji 6 nastavnica: Martine Vučice, Tatjane Kukić, Kristine Rod, Kristine Barić i Lucije Dolenec.
U dvosatnom druženju, učenici su se upoznali s FER-om i aktivnostima koje se na fakultetu provode te su sudjelovali u tri mini prezentacije/radionice. Prva prezentacija uključivala je različite obrazovne robote koji se koriste na FER-u u sklopu programa ŠUZA i projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo – TRES. Nakon toga, učenici su isprobali obrazovne robote Thymio i Codey Rocky te rješavali zadatke koji razvijaju algoritamsko i računalno razmišljanje i omogućavaju učenje osnova programiranja bez upotrebe računala.
Posjet je organizirana u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a vodili su ga Ivana Storjak, Liljana Pushkar, Tomislav Jagušt i Ana Sović Kržić.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
Od 20. do 25. travnja 2020. godine održat će se ovogodišnji, 18. po redu Festival znanosti.
Glavna tema festivala ove godine je Kultura znanosti, ali se, kao i prijašnjih godina, Festival znanosti bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti (prošle godine FER se predstavio sa sedam raznovrsnih predavanja i radionica), a tu je i niz prigodnih obljetnica: UN-ov Dan kreativnosti i inovacija (21. travnja), Dan planeta Zemlje (22. travnja), kao i 30 godina od lansiranja Hubble-ovog teleskopa, 125 godina od otkrića X-zraka, 75 godina od prve atomske bombe i 100 godina od rođenja pisca Isaaca Asimova.
Pozivamo sve djelatnike i studente Fakulteta da se uključe u aktivnosti Festivala svojim popularno-znanstvenim predavanjem, prezentacijom, radionicom ili izložbom. Već tradicionalno, FER-ov dan na Festivalu znanosti je petak (ove godine to je 24. travnja), no datum i vrijeme predavanja/radionice su podložni dogovoru. Aktivnosti se prijavljuju e-mailom na adresu suza@fer.hr, a krajnji rok za prijave je petak, 21. veljače.
Fakultet elektrotehnike i računarstva u suradnji s udrugom Retro info i ove je godine sudjelovao u organizaciji Noći muzeja, manifestaciji koja je započela 2005. godine u svega nekoliko Zagrebačkih muzeja, a ove godine održala se na preko 250 lokacija u cijeloj Hrvatskoj i privukla čak 220 000 posjetitelja, od toga nekoliko tisuća i na FER.
Posebne atrakcije ovogodišnje Noći muzeja na FER-u bili su prvo komercijalno serijski proizvedeno računalo na svijetu Commodore PET, preteča svih današnjih "PC kompatibilnih računala" IBM Personal Computer te kolekcija iMac računala, koja su umnogome zaslužna za povratak Apple-a na svjetsku IT scenu. Osim njih, na interaktivnoj izložbi posjetitelji su mogli vidjeti i isprobati razna druga stara mehanička i elektronička računala, odigrati neke legendarne računale igre kao što su Pong, Pac-man, Space Invaders, Tetris, Super Mario, Frogger, Donkey Kong i Galaga, isprobati moderna reizdanja legendarnih retro računala kao što su Minimig, MISTer i C64 Mini, FPGA rekreacije starih igara i računala (NES, Galaksija...), razgledati staru fotografsku opremu, a sve to uz prigodni glazbeni program.
U organizaciji ovogodišnje Noći muzeja, uz FER i Retro info sudjelovali su još i Bee8bit, eSTUDENT, Klub studenata elektrotehnike - KSET, te Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture - Radiona.
Nekoliko fotografija s događanja pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 31. siječnja 2020. u sklopu Dana profesionalnog informiranja učenika u Srednjoj školi Krapina održan je susret učenika završnih razreda s predstavnicima zainteresiranih fakulteta i veleučilišta, na kojem je sudjelovao i naš fakultet.
Uz "štand" na kojem su svi zainteresirani mogli saznati sve o upisima i studiju na FER-u, održano je i kraće predavanje za učenike zainteresirane nastaviti svoje školovanje na našem fakultetu. Osim samih informacija o studiju učenici i nastavnici Srednje škole Krapina mogli su se upoznati sa nekim od aktivnosti koje se provode na FER-u, a dogovorena je i načelna buduća suradnja, kroz posjete učenika ili predavanja i radionice FER-ovih nastavnika u Krapinskoj srednoj školi.
FER je ovom prilikom predstavio Tomislav Jagušt.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s događanja.
U subotu, 18. siječnja 2020. godine na FER-u je održano hrvatsko prvenstvo popularnog robotičkog natjecanja, FIRST LEGO league, koje okuplja više od 320 000 sudionika iz stotinu zemalja.
FIRST® LEGO® League (FLL) je međunarodno, multidisciplinarno istraživačko natjecanje koji želi u djeci probuditi znanstvenika koji će promišljati o problemima oko sebe i tražiti način kako ih riješiti. Natjecanje promiče znatiželju, kreativnost, zajedničko učenje i timski rad. Osim toga, kroz igru djeca razvijaju i jačaju tehničku pismenost i logički način razmišljanja, moderne tehnologije koriste u humanitarne svrhe, a kroz osmišljavanje, sastavljanje i programiranje LEGO robota na učinkovit i zabavan način uživaju u znanosti. Svaka ekipa na natjecanju se predstavlja u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Program je namijenjen djeci starosti između 9 i 16 godina.
Organizator natjecanja u Hrvatskoj je Hrvatski robotički savez uz potporu FER-a i FER-ovog programa popularizacije znanosti - ŠUZA.
Ove godine na natjecanju je sudjelovalo 16 ekipa, a četiri najbolje (Red Hot Chilli Apples, 3Geared i Gubex ENTERPRISE iz Zagreba te PMFST Inovatic team iz Splita) odlaze na regionalno finale koje će se održati 14. ožujka u Kopru, Slovenija.
Popis svih nagrađenih ekipa i nekoliko fotografija s natjecanja pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 28. siječnja 2020. godine Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetila je grupa djece predškolske dobi iz dječjeg vrtića Dječja igra. U pratnji 43 veselih predškolarki i predškolaraca djece bile su v.d. ravnateljice Sanja Kolarić Piplica, psihologinja Saša Matika te odgojateljice Terezija Nikolić, Martina Valenta i Lana Jugović.
U druženju koje je trajalo malo više od dva sata, djeca su se na njima primjeren način upoznala s FER-om i aktivnostima koje se na fakultetu provode te su sudjelovali u tri mini prezentacije/radionice. Prva prezentacija uključivala je različite obrazovne robote koji se koriste na FER-u u sklopu programa ŠUZA i projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo – TRES. Nakon toga, djeca su isprobala obrazovne robote Codey Rocky i riješavali zadatke koji razvijaju algoritamsko i računalno razmišljanje i omogućavaju učenje osnova programiranja bez upotrebe računala.
Posjet je organiziran kroz FER-ov program popularizacije znanosti ŠUZA, a u organizaciji i provođenju aktivnosti sudjelovali su Ivana Storjak, Liljana Pushkar i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 17. siječnja 2020, u Osnovnoj školi Ante Kovačića u Zlataru održane su tri radionice programiranja i robotike uz pomoć LEGO Mindstorms robota. Na radionicama je sudjelovalo oko 70 učenika (50 učenika 5. do 8. razreda iz Osnovne škole Ante Kovačića i još 20-ak učenika iz Srednje škole Zlatar), te njihovi nastavnici Nina Posarić iz OŠ Ante Kovačića i Vesna Pisačić i Damjan Zagorec iz SŠ Zlatar.
Za neke od učenika ova je radionica bila prvi susret s programiranjem LEGO Mindstorms robota, a učenici koji su sudjelovali na sličnoj radionici prošle godine su ovaj put otišli korak dalje i programirali robote u nešto zahtjevnijim i izazovnijim situacijama, koristeći različite senzore, generator slučajnih brojeva i sl.
Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i kolaboracijske vještine.
Radionice je vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U petak, 31. siječnja održat će se ovogodišnja, 15. po redu Noć muzeja, manifestacija koja se paralelno odvija u preko stotinu hrvatskih gradova, a svake godine u (ne samo) muzeje diljem Hrvatske privlači nekoliko stotina tisuća posjetitelja.
Fakultet elektrotehnike i računarstva u suradnji s udrugom Retro info i partnerima i ove godine sudjeluje u Noći muzeja, i to interaktivnom i edukativnom izložbom starih mehaničkih i elektroničkih računala, velikom igraonicom starih igara i igara nadahnutih legendarnim računalnim igrama te druženjem uz prikladnu retro glazbu.
Noć muzeja @ FER počinje u 18 sati, a traje do ponoći.
U subotu, 21. prosinca 2019. godine na FER-u je održan Amiga HR Party - okupljanje hrvatskih zaljubljenika u slavna Amiga računala. Ovo je bilo prvo ovakvo druženje od 2014. godine, i usput proslava 30. obljetnice od prvog Amiga Party-ja održanog davne 1989. godine.
Središnji dio događanja bilo je predavanje o novostima i događanjima na domaćoj i svjetskoj Amiga i demo sceni u posljednjih nekoliko godina, koje je održao Vlado Banda, jedan od najaktivnijih i najpoznatijih domaćih Amiga demo programera.
Posjetitelji događanja su osim toga imali priliku uživo vidjeti i isprobati novu AmigaOne A1222, odigrati na njoj igre Tower57 i Battle Squadron te pogledati demoe i aplikacije koje prezentiraju procesorsku i grafičku snagu novog računala i operacijskog sustava AmigaOS 4.1. Osim toga, izložena je bila i Amiga 3000, Minimig (ope-source FPGA reimplementacija računala Amiga 500) te MISTer (još jedan FPGA uređaj, hardverski emulator klasičnih računala i igraćih konzola).
Održan je i mini turnir u poznatoj nogometnoj simulaciji Kick-Off 2.
Na kraju druženja dogovoreno je (bar načelno :) ) novo i puno veće druženje Amiga, demo i retro IT entuzijasta u 2020. godini, kao i plan da ovakva okupljanja prerastu u redovita godišnja događanja.
Nekoliko fotografija s događanja pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 17. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Jure Kaštelana u Zagrebu. U posjetu, koji je trajao oko sat vremena, učenici su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnice ugradili u papirnatu čestitku koju su prije toga sami obojili. Dobili su također i domaću zadaću - kod kuće trebaju sami sastaviti još jednu svjetleću čestitku, s drugačijim motivom. :)
Na radionici je sudjelovalo 18 učenika 1.c razreda i njihova učiteljica Gordana Petrović.
Radionicu je vodio Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 13. prosinca posjetili smo Osnovnu školu Trnjanska u Zagrebu. U sklopu posjeta održane su 4 radionice za učenike svih nižih razreda (1.a i 1.b, 2., 3., i 4. razred) škole, na kojima je sudjelovalo čak 96 učenika i 5 nastavnica - Ivančica Tajsl Dragičević, Kristina Krešić, Luci Plenković Omerso, Jasna Haraminčić i Petra Crnjević Trstenjak.
Na radionicama, koje su trajale po jedan školski sat, učenici su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i nastavnika ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili.
Radionice su organizirane u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, s ciljem upoznavanja učenka sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo. Radionice su vodili Ivana Storjak i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
Hrvatsko prvenstvo popularnog globalnog robotičkog natjecanja, FIRST LEGO league, koje okuplja više od 320 000 sudionika iz 98 zemalja, održat će se na FER-u u subotu, 18. siječnja 2020. godine.
FIRST® LEGO® League (FLL) je međunarodni, multidisciplinarni istraživački program koji želi u djeci probuditi znanstvenika koji će promišljati o problemima oko sebe i tražiti način kako ih riješiti. Program promiče znatiželju, kreativnost, zajedničko učenje i timski rad. Osim toga, kroz igru djeca razvijaju i jačaju tehničku pismenost i logički način razmišljanja, moderne tehnologije koriste u humane svrhe, a kroz atraktivne robote koje moraju osmisliti na učinkovit i zabavan način uživaju u znanosti. Program je namijenjen djeci starosti između 9 i 16 godina.
Organizator natjecanja u Hrvatskoj je Hrvatski robotički savez uz potporu FER-a i FER-ovog programa popularizacije znanosti - ŠUZA. Ove godine na natjecanje je prijavljeno 18 ekipa, a najbolje odlaze na regionalno finale koje će se održati 14. ožujka. 2020. godine u Kopru, Slovenija.
U subotu 23. studenoga 2019. održao se deseti po redu Dan otvorenih vrata Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Na Danu otvorenih vrata maturanti su mogli saznati sve o studijskim programima koje FER nudi, studiranju na FER-u, mogućnostima nakon završetka studija te općenito o aktualnim događanjima u elektrotehnici i računarstvu.
FER je otvorio svoja vrata i svim ostalim zainteresiranima koji su mogli vidjeti projekte na kojima rade djelatnici i studenti fakulteta. Od projekata posjetitelji su mogli prenositi sliku laserom, ispitati brzine prijenosa informacija 5G tehnologijom, ući u gluhu komoru i saznati kako zvuči tišina, posjetiti vjetroelektranu, upravljati robotima i robotskim rukama, upoznati se s umjetnom inteligencijom i metodama strojnog učenja, napraviti 3D sken ljudskog tijela, kretati se u virtualnoj stvarnosti, pokrenuti simulaciju nuklearne elektrane, koristiti algoritme za prepoznavanje lica te vidjeti i mnoge druge projekte koji se trenutno provode na FER-u.
U sklopu Dana otvorenih vrata održan je i prvi League of Legends turnir u organizaciji FER Esports sekcije. Prijavila su se 22 tima iz cijele Hrvatske, a u finalu je pobijedio tim Better_jungler_wins. Osim odraslih na Danu otvorenih vrata mogli su uživati i najmlađi za koje je bio pripremljen dječji kutak s nizom interaktivnih aktivnosti i igara, od bojanja robota do angry birds igre uživo.
Na Danu otvorenih vrata FER-a sudjelovalo je 150 djelatnika i studenata, a od 10 do 16 sati FER je posjetilo preko 3000 posjetitelja.
U nstavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s Dana otvorenih vrata FER-a.
U utorak, 19. studenog 2019. godine zagrebačka Go user grupa obilježila je desetu obljetnicu javnog predstavljanja programskog jezika Go. Deseti rođendan programskog jezika Go proslavljen je na redovitom mjesečnom druženju ("meetup-u") koji se održavaju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva.
Programski jezik Go razvijen je u Google-u kao programski jezik pogodan za izradu mrežnih aplikacija i distribuiranih sustava. Go je ključni dio Cloud Computing inicijative koja posljednjih nekoliko godina ima veliki utjecaj na način izrade i korištenja programskih aplikacija u svijetu. Zajednica otvorenog koda je vrlo brzo prigrlila Go, pa se tako danas procjenjuje da preko 1,5 milijuna programera u cijelom svijetu programiraju u ovom jeziku, a osim Google-a, Go koriste i mnoge druge velike i poznate kompanije, kao npr. CloudFlare, Alibaba, Dropbox, Heroku, Netflix, HAProxy Technologies, SoundCloud, Uber, IBM, eBay, Amazon...
Sljedeći meetup zagrebačke Go user grupe održat će se 10. prosinca 2019. u 18 sati na FER-u.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s "rođendanskog meetup-a".
U subotu 16. studenog 2019. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu održane su, u sklopu IEEE Teacher In-Service Program (TISP) tjedna 2019., radionice za nastavnike osnovnih i srednjih škola, s ciljem promicanja područja STEM i lakšeg implementiranja zanimljivih i dinamičnih praktičnih aktivnosti u nastavu.
Ove godine radionice su održane u suradnji s Udrugom hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono, a obrađene su tri teme: Kako (i zašto) žarulja svijetli? (izrada svjetlećih božićnih čestitki), Kako radi internet? (osnove računalnih mreža i prijenosa podataka u mrežama) i Natjecanje u izradi najvišeg tornja u razredu (razvijanje kreativnosti i inženjerskog dizajna). Uz to, kroz kraće predavanje o udruzi IEEE i "Teacher In-Service" programu sudionici skupa su imali priliku upoznati se s TISP programom, dostupnim materijalima za nastavnike i načinom primjene TISP lekcija u nastavi, a u svrhu poticanja interesa učenika za inženjerstvo i tehnologiju.
Uz Hrvatsku sekciju IEEE i TISP Region 8, TISP stručna usavršavanja organizirana su u suradnji sa Udrugom hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono te kroz FER-ov program popularizacije znanosti ŠUZA. Radionice su održali Mirna Baksa, Robert Čiček i Tomislav Jagušt.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija s radionica...
U petak, 8. studenog 2018. godine naš fakultet su posjetili učenici Osnovne školeTina Ujevića iz Zagreba, u pratnji nastavnika infortmatike Ivana Pavičića i matematike Ivane Maršić.
U dvosatnoj radionici programiranja LEGO Mindstorms robota, 17 učenica i učenika sedmih razreda su sastavili jednostavnog robota i programirali ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali s naprednim konceptima programiranja LEGO robota i algoritamskim pristupom rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i suradničke vještine.
Ovaj posjet nastavak je odlične suradnje FER-a i OŠ Tina Ujevića koja je započela 2015. godine kroz zajedničko sudjelovanje na znanstvenom projektu JOBSTEM, a nakon završetka projekta nastavila se redovitim godišnjim posjetima učenika FER-u, u sklopu nastave informatike.
Radionicu je vodio Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U subotu, 19. listopada 2019. godine održana je izborna skupština Hrvatskog robotičkog saveza na kojoj je doc. dr. sc. Ana Sović Kržić ponovno izabrana za predsjednicu Saveza na mandat od četiri godine. Dodatno, na izbornoj skupštini Hrvatske zajednice tehničke kulture, održanoj 14. rujna 2019. godine Ana je postala članicom Upravnog odbora HZTK iz redova zastupnika nacionalnih saveza tehničke kulture.
Čestitamo Ani na izboru i želimo joj puno uspjeha u radu!
U petak, 25. listopada naš fakultet posjetili su učenici Gimnazije Pazinski kolegij iz Pazina, u pratnji profesorice Mirande Guštin.
Učenici su u sklopu posjeta obišli Laboratorij za obnovljive izvore enrgije, razgledali različite obrazovne robote koji se koriste u sklopu projekta TRES te sudjelovali u radionici sastavljanja i programiranja LEGO Mindstorms EV3 robota.
Posjet, prezentacije laboratorija i radionice organizirali su i vodili Marko Kovačević, Filip Rukavina, Liljana Puškar, Ivana Storjak, Ana Sović Kržić i Tomislav Jagušt.
Ovaj posjet organiziran je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
Već tradicionalno, krajem listopada i početkom studenog održava se IEEE Teacher in service program (TISP) tjedan – period u kojem članovi inženjerske udruge IEEE pojačavaju svoje obrazovne aktivnosti i organiziraju niz radionica i predavanja za nastavnike osnovnih i srednjih škola, s ciljem promicanja područja STEM i lakšeg implementiranja zanimljivih i dinamičnih praktičnih radionica u klasičnu nastavu.
Hrvatska sekcija IEEE i FER već tradicionalno svake godine sudjeluju u TISP tjednu, a ove godine snage smo udružili s Udrugom hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono.
Radionice će se održati na FER-u, Unska 3, Zagreb, u subotu 16. studenog od 9 do 13 sati.
Obradit će se tri teme, prikladne za direktnu primjenu u razrednoj nastavi:
• Kako (i zašto) žarulja svijetli?
• Kako radi internet?
• Natjecanje u izradi najvišeg tornja u razredu
Radionice su besplatne i otvorene za sve sudionike, no zbog ograničenja s prostorom i lakše organizacije, molimo vas da se prijavite preko poveznice https://forms.gle/3v2kV12MDoEJrHre8
Radionice se održavaju u sklopu IEEE Teacher in service program (TISP) tjedna, događanja koje se u organizaciji svjetske udruge inženjera IEEE svake godine krajem listopada i početkom studenog usporedno odvija na nekoliko kontinenata. Više informacija o TISP tjednu može se naći na adresi https://tispweek.ieee.org/, o Hrvatskoj sekciji IEEE na https://www.ieee.hr/, a kako je bilo na prošlim TISP radionicama pogledajte na https://www.ieee.hr/ieeesection/obrazovne_aktivnosti.
U petak, 18. listopada 2019. posjetili smo Ivanec, gdje smo u Srednjoj školi Ivanec održali dvije radionice robotike i programiranja uz upotrebu LEGO Mindstorms robota. Na radionicama je sudjelovalo 48 učenika prvih razreda škole i njihovi nastavnici informatike.
U dvije dvosatne radionice (svaka s po 24 učenika), učenici su naučili sastaviti jednostavnog robota i programirati ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, upoznali su se s osnovnim konceptima programiranja, računalnog i algoritamskog razmišljanja te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i kolaboracijske vještine.
Radionicu su vodili Robert Čiček i Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
Ovogodišnji Europski tjedan programiranja (EU CodeWeek) održava se od 5. do 20. listopada, a okupit će prema procjenama oko 3 milijuna sudionika u preko 70 svjetskih zemalja.
FER će se i ove godine pridružiti ovoj globalnoj inicijativi, i to s tri radionice: Osnove programiranja Arduina i spajanja el. komponenti, koju će održati Marko Lohert te RasPitaj Se! i Printaonica 2019. u organizaciji studentske udruge Istraživački centar mladih (ICM).
Sve radionice su besplatne, no poželjna je prethodna najava kako bi organizatori mogi osigurati dovoljan broj radnih mjesta i potrebnu opremu.
Više informacija o radionicama i načinu kontaktiranja voditelja nalaze se na stranicama s opisima radionica.
U petak, 27. rujna 2019. godine od 17 do 22 sata održala se Noć istraživača. Ova inicijativa, koja se već desetak godina održava svakog zadnjeg petka u rujnu, ove se godine paralelno odvijala u pet gradova, Zagrebu, Splitu, Puli, Rijeci i Osijeku.
FER se na Noći istraživača predstavio s nizom prezentacija i radionica koje obuhvaćaju područja elektrotehnike, računarstva i fizike: lansiranje rakete, zračna "bazooka", pokusi sa zvukom, utrke robota, nuklearna energija protiv klimatskih promjena (u suradnji s Hrvatskim nuklearnim društvom), s posebnom atrakcijom glazbenom Teslinom zavojnicom, radom našeg studenta Ivana Kožara.
Ove se godine u Zagrebu program odvijao na dva mjesta, na Europskom trgu i u tunelu Grič, u kojem su članice projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo, u suradnji s učenicima O.Š. Davorina Trstenjaka iz Zagreba predstavile neke od svojih edukacijskih robota i igru "Spasi me! Robot izgubljen u labirintu..."
Nekoliko fotografija s događanja pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 27. rujna 2019. godine od 17 do 22 sata održava se ovogodišnja Noć istraživača.
Europska noć istraživača dio je inicijative koja se održava posljednjih desetak godina u gradovima diljem Europe zadnjega petka u mjesecu rujnu. Četiri hrvatska grada bili su domaćini Europske noći istraživača u 2018. godini (Zagreb, Split, Pula i Rijeka), a ove godine priči se pridružuje i Osijek.
U Zagrebu će se Noć istraživača održati na dvije lokacije, na Europskom trgu i u Tunelu Grič.
FER će se na Noći istraživača predstaviti s nizom prezenatcija i radionica koje obuhvaćaju područja elektrotehnike, računarstva i fizike: lansiranje rakete, zračna "bazooka", utrke robota, nuklearna energija protiv klimatskih promjena (u suradnji s Hrvatskim nuklearnim društvom), s posebnom atrakcijom glazbenom Teslinom zavojnicom, radom našeg studenta Ivana Kožara.
U petak, 13. rujna u Novskoj je održan prvi Art i Science festival - NOVsky 2019. Festival, na kojem su sudjelovali brojni izlagači i predavači iz cijele Hrvatske, okupio je nekoliko tisuća posjetitelja, posebno školske djece, kojih je samo organizirano iz Novske i okolice došlo preko dvije tisuće. Na brojnim radionicama, prezentacijama, izložbama, predavanjima i instalacijama posjetitelji su se mogli upoznati s raznim zanimljivostima iz svijeta matematike, elektrotehnike, računarstva, robotike, 3D tehnologija, kemije, fizike i biologije, prisustvovati prvoj noćnoj utrci solarnih vozila, laserskom show-u, isprobati lasersku harfu te uživati u glazbenom programu s Teslinom zavojnicom.
Fakultet elektrotehnike i računarstva predstavio se skupom mini radionica koje povezuju stare računalne igre, matematiku i algoritamsko razmišljanje i osnove elektrotehnike te glazbenim programom s Teslinom zavojnicom. Na festivalu su s FER-a sudjelovali Mirna Baksa, Ivan Kožar i Tomislav Jagušt.
Festival su, uz Grad Novsku, organizali POU Novska i Turistička zajednica Grada Novske, Gradska knjižnica i čitaonica „Ante Jagar“ Novska, Zadruga ZEZ, FER i Institut Ruđer bošković, uz pomoć brojnih volonterki i volontera iz Novske i okolice.
Nekoliko fotografija s festivala pogledajte u nastavku obavijesti.
U petak, 5. srpnja, u sklopu projekta International Week Zagreb koji vodi studentska udruga Hrvatska studentska asocijacija - HSA, naš fakultet je posjetila grupa od dvadesetak stranih studenata, uglavnom druge i treće godine studija ekonomskih smjerova u svojim matičnim zemljama.
Studente su na FER-u ugostili prof. dr. sc. Željka Car, koja im je prezentirala VR laboratorij na zavodu za telekomunikacije te doc. dr. sc. Vinko Lešić, koji je gostima pokazao Laboratorij za sustave obnovljivih izvora energije - LARES.
International Week Zagreb projekt je Hrvatske studentske asocijacije koji se održava od 1996. godine kao jedno od ukupno 26 takvih događanja u svijetu. Dio je IWCO mreže (International Week Coordinating Organisation) te svake godine na sedam dana pruža dobrodošlicu stranim studentima te ih upoznaje s jedinstvenim hrvatskim načinom života. International Week sastoji se od četiri dijela (business, academic, culture i social) koji osiguravaju da sudionici za vrijeme svog boravka u Lijepoj Našoj steknu znanja o poslovnome svijetu, kulturi i obrazovanju, te uz to dobiju vrijedna poznanstva i razmjenu iskustava s mladim ljudima koji svi dolaze iz različitih pozadina.
Nekoliko fotografija pogledajte u nastavku obavijesti.
Projekt Kratki spoj – MI stroj dobitnik je Rektorove nagrade u kategoriji "veliki" timski interdisciplinarni umjetnički rad. Nastao je iz kolaboracije triju sastavnica Sveučilišta u Zagrebu: Akademije likovnih umjetnosti, Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Student FER-a Robert Čiček te mentori Tvrtko Mandić i Igor Brkić radili su na dijelu projekta koji je rezultirao MI strojem smještenim u galerijskom prostoru kao unutrašnjosti mehanizma u kojem se odvija opipljiva interakcija posjetioca s MI strojem kao i ona neopipljiva kroz pratioce (konzumente) MI stroja na društvenim mrežama.
MI stroj preko različitih senzora detektira posjetioca u galerijskom prostoru te se time inicira objava na društvenim mrežama. Reakcije na objavu na društvenim mrežama manifestiraju se u kretnjama stroja. Na taj način rad stavlja naglasak na osvještavanje umreženosti u današnjem svijetu, ne-negaciju povezanosti biološkog i tehničkog te novu perspektivu komunikacije čovjeka i stroja.
Projekt "Kratki spoj" interdisciplinarni je obrazovni program koji spaja studente ALU, FER-a i FFZG-a kroz zajednička druženja i niz radionica, a rezultira zajedničkim radom te prigodnim izložbama. Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a kroz projekt dobivaju uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektoru dok studenti Akademije proširuju vlastito polje istraživanja u svome radu. Više informacija o projektu možete naći u ovoj obavijesti, a studente i nastavnike zainteresirane za uključivanje u projekt (novi krug projekta započeo je početkom svibnja) pozivamo da nam se jave na suza@fer.hr.
U četvrtak, 13. lipnja 2019. godine održano je završno druženje polaznika, roditelja i mentora prve generacije FER-ovih Code Club radionica - CodeClub@FER.
Tridesetak učenika (uglavnom) nižih razreda osnovne škole u dvije su dobne skupine svakog tjedna tijekom cijele godine marljivo učili i radili, te su, osim programiranja u Scratch-u, isprobali i LEGO Mindstorms robote, Arduino uređaje, pa čak i sastavili vlastiti strujni krug tj. svjetleću božićnu čestitku.
Radionice su vodili volonteri, redom bivši ili sadašnji studenti i djelatnici FER-a: Ana Šelek, Dario Ljubić, Luka Pevec, Jurica Vugrin, Filip Karlo Došilović, Herman Zvonimir Došilović, Karlo Grlić, Josipa Lipovac, Vjekoslav Vargić i Pina Milišić.
Više o Code Club pokretu, koji trenutno uključuju preko 10 000 besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu u cijelom svijetu pročitajte na službenim stranicama hrvatskog ogranka Code Cluba, http://codeclubcroatia.org/, a za sva dodatna pitanja oko radionica koje se održavaju na FER-u obratite se porukom elektroničke pošte voditeljima radionica, Ani Šelek i Dariju Ljubiću, na adresu codeclub.fer@gmail.com.
Ovog ljeta Istraživački centar mladih organizira program “ICM Summer of Code”!
Riječ je o nizu tematskih radionica koje će omogućiti polaznicima da steknu praktično iskustvo u razvoju programskog sustava. Ove godine razvijat će rješenja za pametni grad koristeći razvojnu pločicu Arduino.
Program će biti održan u razdoblju od 22.7. do 28.7. na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a detaljni raspored radionica moguće je pronaći na http://icm.hr/soc/soc-2019.pdf
Sudjelovanje na programu je besplatno, a kapacitet ograničen, pa požurite!
Prijavnica je dostupna na https://forms.gle/4QjkmkjWuxL36CpQ7 , a dodatne informacije o projektu su dostupne na web stranici http://icm.hr/soc/
U srijedu, 5. lipnja gostovali smo u Daruvaru, i to u Češkoj osnovnoj školi J. A. Komenskog i Tehničkoj školi Daruvar, gdje smo sudjelovali u aktivnostima Daruvarske udruge Impress, koje su obuhvatile preko 150 učenika osnovnih i srednjih škola s područja cijele Bjelovarsko-bilogorske županije.
U Češkoj osnovnoj školi održane su dvije 90-minutne radionice programiranja s LEGO robotima na kojima je sudjelovalo 40 učenika, dok je u Tehničkoj školi Daruvar organizirano edukativno druženje učenika Tehničke škole i gostiju iz osnovnih škola sa područja Bjelovarsko-bilogorske županije. Učenici osnovnih škola tom su se prilikom upoznali s mogućnostima nastavka obrazovanja u Tehničkoj školi te su se okušali u nekoliko različitih društvenih igara koje razvijaju računalno i algoritamsko razmišljanje, a nadahnute su motivima iz starih računalnih igara.
U popodnevnim satima je u Tehničkoj školi Daruvar održano stručno predavanje i okrugli stol na temu „Lokalna zajednica, škola, učenici i roditelji u STEM-u: primjer dobre prakse u BBBŽ, pod podrškom Ministarstva znanosti i obrazovanja, na kojem je sudjelovao veći broj nastavnika.
Događaj je organizirala udruga Impress Daruvar, koja već nekoliko godina uspješno surađuje s FER-om i programom ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu. Radionice programiranja LEGO robota, obrazovne društvene igre te predavanje o važnosti računalnog razmišljanja u obrazovanju i razvoju učenika održao je Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija pogledajte u nastavku obavijesti.
U srijedu 22. svibnja 2019. godine Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetila je grupa učenika četvrtih razreda OŠ Zadarski otoci iz Zadra u pratnji učiteljice Jasminke Brižić.
Dvadesetak učenika dočekala je doc.dr.sc. Tamara Petrović koja im je ispričala o robotici na FER-u. Učenici su imali priliku i vidjeti na djelu robote Nao i Pepper te naučiti na koji se način kreću i kako osmatraju okolinu. Nao i Pepper su, kao i uvijek, izazvali oduševljenje učenika te puno zanimljivih pitanja i ideja za primjenu robota.
U pripremi posjeta sudjelovali su Tamara Petrović i Frano Petric.
Nekoliko fotografija pogledajte u nastavku vijesti.
U petak, 24. svibnja 2019. godine u Osnovnoj školi Draganići u Draganiću održani smo radionicu programiranja LEGO Mindstorms robota. Na radionici je sudjelovalo ukupno 26 učenika (uglavnom 5. i 6. razreda), te njihova nastavnica Daniela Orlović.
Na početku dvosatne radionice, učenici su ukratko upoznati s FER-om, a nakon toga su prionuli poslu - sastavili su jednostavnog robota i programirali ga da obavlja različite zadatke te komunicira s okolinom. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i kolaboracijske vještine.
Radionice je, uz pomoć nastavnice iz Osnovne škole Draganići i nekoliko učenika 8. razreda, vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionice pogledajte u nastavku obavijesti.
U srijedu, 15. svibnja 2019. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a u sklopu projekta Kratki spoj, održano je predavanje "Uvod u programiranje i algoritamsko razmišljanje", a nakon predavanja i radionica programiranja u jeziku Scratch.
Predavanje i radionicu, namijenjene studentima FER-a, Akademije likovnih umjetnosti (ALU) i Povijesti umjetnosti (PUM, FFZG), održao je Robert Čiček, student 3. godine FER-a, i sam uključen u projekt Kratki spoj.
Projekt "Kratki spoj" interdisciplinarni je obrazovni program koji spaja studente ALU, FER-a i FFZG-a kroz zajednička druženja i niz radionica, a rezultira zajedničkim radom te prigodnim izložbama. Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a kroz projekt dobivaju uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektoru dok studenti Akademije proširuju vlastito polje istraživanja u svome radu. Više informacija o projektu možete naći u ovoj obavijesti, a studente i nastavnike zainteresirane za uključivanje u projekt (novi krug projekta započeo je početkom svibnja) pozivamo da nam se jave na suza@fer.hr.
Nekoliko fotografija s predavanja i radionice pogledajte u nastavku obavijesti.
U srijedu, 8. svibnja 2019. godine naš fakultet su posjetile dvije grupe srednjoškolaca, i to iz švedskog Finspånga i talijanske Messine.
Učenici iz Švedske FER su posjetili u sklopu svog maturalnog putovanja, koje su odlučili provesti u Zagrebu. Dolaze iz srednje škole Curt Nicolin Gymnasiet AB, a stiglo ih je ukupno 36 (33 učenika i 3 nastavnika). Učenici iz Messine pohađaju srednju školu IIS Verona Trento, a u Zagreb su došli u sklopu Erasmus+ projekta, koji provode s privatnom gimnazijom i strukovnom školom Svijet iz Zagreba. Dvanaestorici učenika i trima nastavnicima pridružilo se u posjetu FER-u i desetak učenika iz Zagreba s njihovim nastavnicima, pa je ukupni broj gostiju na fakultetu iznosio preko 60.
Goste su pozdravili i Ana Holjak i Tomislav Jagušt, koji su im ukratko predstavili fakultet, znanstvenu i nastavnu djelatnost na njemu, kao i mogućnost studija ili studentskih razmjena na našem fakultetu.
Nakon toga, gosti su posjetili dva fakultetska laboratorija, MUEXlab, gdje ih je dočekao Mirko Sužnjević, te ACROSS, u kojem su posjetitelje ugostili Juraj Peršić i Luka Petrović.
Nakon posjeta učenici i nastavnici iz Švedske su u kraćem razgovoru sa studentima FER-a, Dunjom Vesinger, Anom Lovrić, Dankom Marušićem i Domagojem Pluščecom razmijenili iskustva i saznali mnoge zanimljive i korisne informacije o studiju i studentskom životu na FER-u i u Zgrebu, a okušali su se i u "međudržavnom" FER Pongu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku vijesti.
U ponedjeljak, 15. travnja 2019. godine Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetila je grupa studenata s Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli, u pratnji prodekana za naučno-istraživački rad, prof. dr. Mensura Kasumovića i docenta Marija Pejdanovića.
Četrdesetak studenata 3. godine studija, smjerova Elektrotehnika i sistemi konverzije energije i Elektroenergetske mreže i sistemi dočekala je i pozdravila prodekanica za nastavu FER-a, doc. dr. sc. Mihaela Vranić, koja im je ukratko predstavila fakultet, znanstvenu i nastavnu djelatnost na njemu, kao i mogućnost nastavka studija, tj. upisivanja diplomskog studija na našem fakultetu.
Uz to, organiziran je i posjet dvama laboratorijima - Laboratoriju za sustave obnovljivih izvora energije - LARES i Laboratorij za Internet stvari - IoTLab@FER.
Goste su kroz fakultet i fakultetske laboratorije proveli Hrvoje Novak, Ivana Podnar Žarko, Mario Kušek, Pavle Skočir, Federico Matteo Benčić, Marko Pavelić i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku vijesti.
U srijedu, 10. travnja posjetili smo II. osnovnu školu u Bjelovaru. U sklopu posjeta organizirane su dvije radionice na kojima su se učenici prvih razreda upoznali s osnovnim pojmovima iz područja elektrotehnike i računarstva. U prvom dijelu svake radionice učenici su se upoznali s programiranjem u kvadratnoj mreži (en. graph paper programming) te su napisali niz kraćih programa tj. uputa za pomicanje likova po mreži i rješavanje danog izazova. Nakon toga su učenici uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i učiteljica ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili. Na radionicama je sudjelovalo ukupno 54 učenika 1a. i 1b. razreda, te njihove nastavnice Snježana Sertić i Andrea Žarec.
Radionice je, uz pomoć nastavnika iz II. osnovne škole u Bjelovaru, vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
27. i 28. ožujka 2019. je na Zagrebačkom velesajmu održano Državno natjecanje Worldskills za učenike srednjih strukovnih škola. Jedna od 44 kategorije bila je međusektorska disciplina Robotika. Član povjerenstva iz reda predstavnika visokih učilišta bila je doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, predstavnica FER-a. Učenici su kroz 2 dana natjecanja dogradili svoje mobilne robote kako bi napunili euro-palete teretom, prihvatili palete te prenijeti ih na kamione.
Nakon provedenog natjecanja, nagrade su osvojili:
1. Niko Vujić, Vedran Zović - Tehnička škola Pula
2. Karlo Pušić, Vedran Josić - Tehnička škola Bjelovar
3. Adrian Gojević, Ivo Cegnar - Srednja škola Jelkovec
Čestitamo nagrađenim ekipama i očekujemo ih na FER-u.
Fotografije s događanja su u nastavku vijesti.
Čačkalica je natjecanje namijenjeno djeci viših razreda osnovne škole koje za cilj ima popularizaciju strukovnih zanimanja i ručnog rada općenito. Pokrenuto je u siječnju 2019. i upravo ulazi u svoju završnu fazu odabirom 10 finalista i završnim sajmom Čačkorješenja koje će se održati u nedjelju, 14.4.2019. u Samoboru. FER, kao jedan od partnera, poziva sve zainteresirane da dođu i razgledaju sajam dječjih rješenja za poboljšanje školskog okruženja.
Više na: https://www.čačkalica.hr
U srijedu, 27. 3. naš fakultet posjetili su učenici Tehničke škole Ruđer Bošković iz Zagreba, u pratnji knjižničarke Ive Štiglić.
Goste je uvodno pozdravila prodekanica za nastavu, doc.dr.sc. Mihaela Vranić, koja je u kraćoj prezentaciji predstavila fakultet te učenike informirala o pravilima upisa, smjerovima, predmetima, mogućnostima stručnih praksi te drugim relevantnim informacijama o FER-u.
U nastavku posjeta, učenici su obišli izloške u sklopu konferencije Drone Days i fakultetsku knjižnicu te sudjelovali u demonstraciji bespilotnih letjelica i mini hidroelektrane u sklopu FER-ovog Zavoda za visoki napon i energetiku.
U organizaciji posjeta sudjelovali su Branka Marijanović, Marsela Polić, Mihaela Vranić, Antun Ivanović, Juraj Oršulić, Mateo Beus, Frano Petric i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U ponedjeljak, 11. ožujka 2019. održan je Dan FER-a u MIOC-u, manifestacija čiji cilj je učenike XV. gimnazije iz Zagreba (popularno zvane MIOC) upoznati s mogućnostima studija na FER-u, znanstvenim i stručnim projektima, prilikama za zaposlenje nakon studija, ali i prilikama za druženje i zabavu koje nude FER i studentske udruge koje djeluju na fakultetu.
Sve informacije o fakultetu, pravilima upisa, smjerovima i predmetima učenicima je predstavila prodekanica za nastavu, doc. dr. sc. Mihaela Vranić, nakon čega su održana tri kraća popularno-znanstvena predavanja (FERSat – Josip Vuković i Dominik Barbarić, Robotics @ FER – Marsela Polić i Juraj Peršić, Bilo kuda PI svuda – Tomislav Burić).
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u galeriji slika.
Povodom dana broja Pi, u četvrtak 14. ožujka 2019., izv.prof.dr.sc. Tomislav Burić sa Zavoda za primijenjenu matematiku posjetio je X. gimnaziju "Ivan Supek" i održao prigodno predavanje "Bilo kuda, broj Pi svuda". Također je prikazana simulacija Buffonovog pokusa te je održano natjecanje u recitiranja decimala broja pi.
Prvu proslavu dana broja Pi organizirao je fizičar Larry Shaw u znanstvenom muzeju Exploratorium u San Franciscu 1988. godine. Na ovaj se dan tradicionalno organiziraju razna predavanja i natjecanja vezana uz broj Pi, uz neizostavnu konzumaciju voćnih pita.
Nekoliko fotografija možete pogledati u nastavku vijesti.
U četvrtak i petak, 14. i 15. veljače 2019. godine polaznicima Code Club @ FER radionica podijeljene su diplome za uspješan završetak modula Scratch 2.
Uz podjelu diploma, mali Scratch programeri imali su priliku isprobati novi LEGO Mindstorms EV3 modul u Scratch verziji 3.0, koja se pojavila početkom godine. Učenici su, kombinirajuću nove mogućnosti Scratch programskog jezika i različite LEGO senzore, napravili nekoliko jednostavnih interaktivnih igara i programa.
Redovite Code club @ FER radionice se nastavljaju i dalje, i to četvrtkom i petkom, ovisno o dobnoj skupini.
Više o Code Club pokretu, koji trenutno uključuju preko 10 000 besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu u cijelom svijetu pročitajte na službenim stranicama hrvatskog ogranka Code Cluba, http://codeclubcroatia.org/, a za sva dodatna pitanja oko radionica koje se održavaju na FER-u obratite se porukom elektroničke pošte voditeljima radionica, Ani Šelek i Dariju Ljubiću, na adresu codeclub.fer@gmail.com.
Nekoliko fotografija s radionice pogledajte u nastavku vijesti.
Zanima vas rad u znanstvenom obrazovanju? Imate ideju za zanimljiv projekt iz znanosti ili tehnologije? Pridružite se članovima Znanstveno edukacijskog centra Višnjan u osmišljavanju i provođenju znanstvenih projekata, predavanja i radionica.
U kreiranju i realizaciji programa Znanstveno edukacijskog centra, osim stalnog tima Astronomskog društva Višnjan i suradnika programa - Znanstveno edukacijskog centra - svake godine sudjeluju i mnogi entuzijasti, volonteri, suradnici, nastavnici, studenti, učenici, roditelji… koji su procijenili da je vrijedno uložiti svoje vrijeme i energiju u ovakve projekte.
U okviru Višnjanskog edukacijskog projekta se provodi dvodnevna edukacija novih mentora i asistenata za rad sa visokomotiviranom djecom i mladima.
Planirani termin edukacije je 23. - 24. 2. 2019., uz dolazak u Višnjan u petak, 22. 2. u večernjim satima. Pokriveni su troškovi puta i smještaja sudionika edukacije.
Prijave su otvorene za sve zainteresirane studente i djelatnike FER-a do (uključivo) petka 15. 2. 2019. Više o natječaju za nove mentore, kao i linkovi za prijavu, nalaze se na https://sci.hr/pridruzite-nam-se/. Studenti i djelatnici FER-a ne moraju odmah pri prijavi priložiti potvrdu o nekažnjavanju.
Kontakt za studente i djelatnike FER-a je Danko Marušić, danko.marusic@fer.hr, slobodno se javite s pitanjima.
U petak, 1. veljače 2019. g. , u sklopu ovogodišnje "Noći muzeja", na FER-u je, po četvrti put za redom, organizirana interaktivna edukativna izložba starih računala, igraonica retro igara te prigodno druženje.
Posjetitelji su imali priliku razgledati i isprobati stara mehanička i elektronička računala, odigrati neke legendarne računale igre, okušati se u Real Life verziji igre Angry birds te vidjeti moderne instalacije nadahnute starim računalima i igrama, a sve to uz prigodni glazbeni program.
Između ostalog, izloženo je bilo prvo komercijalno osobno računalo na svijetu - Commodore PET 2001, računalo Iskra Delta Partner, koje se nekad koristilo i u FER-ovim računalnim učionicama, velik broj starih računala i igraćih konzola, dvije arkadne konzole, preko 20 mehaničkih kalkulatora, kao i niz modernih klonova poznatih 8 i 16-bitnih računala, kao što su C64 mini, moderni remakeovi Spectrum računala, Amiga ostvarena u FPGA tehnici i sl.
Većina izložaka je bila funkcionalna pa su se brojni posjetitelji okušali u nekoj od legendarnih igara iz 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća poput Tetrisa, Pac-Mana, Super Maria, Boulder Dasha, Ponga, Arcade volleyballa i Space invadersa, ali i isprobali ili se prisjetili BASIC-a 1.0, CP/M-a ili npr. prvih verzija Microsoftovog Windows operacijskog sustava.
Uz stara računala i igre, na Noći muzeja predstavljeni su i drugi projekti vezani uz FER: Transformacija robota u edukacijsko sredstvo - TRES, projekt Kratki spoj na kojem sudjeluju FER, ALU i FFZG, izloženi su radovi u sklopu studentskih projekata udruge ICM, kao i analogna video i foto oprema koja se nalazi u kolekciji Disco i Foto sekcija KSET-a. Uz FER i udrugu za očuvanje informatičke baštine - Retro info, u Noći muzeja 2019. na FER-u sudjelovali su i Klub studenata elektreotehnike, studentske udruge eSTUDENT i ICM, Udruga za razvoj 'uradi sam' kulture Radiona i Bee8Bit.
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u nastavku obavijesti.
Od 8. do 13. travnja 2019. godine održat će se ovogodišnji "Festival znanosti". Glavna tema 17. Festivala znanosti su BOJE, ali se kao i prijašnjih godina, Festival bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne široj javnosti.
Pozivamo sve djelatnike i studente Fakulteta da se uključe u aktivnosti Festivala svojim popularno-znanstvenim predavanjem, prezentacijom, radionicom ili izložbom. Aktivnosti se prijavljuju e-mailom na adresu suza@fer.hr, a krajnji rok za prijave je 13. veljače 2019. godine.
Studenti i djelatnici više od trideset hrvatskih visokoškolskih ustanova sudjelovali su 25. siječnja 2019. godine na
2. smotri fakulteta u Bjelovaru.
Cilj smotre je upoznati maturante s područja Bjelovarsko-bilogorske županije s mogućnostima daljnjeg školovanja. Smotru je organizirala Udruga studenata Bjelovarsko-bilogorske županije, a pokroviteljstvo događaja osigurala je županija.
FER su predstavili studenti diplomskog studija Marin Renić i Mateo Ivančić, te izv. prof. dr. sc. Bojan Trkulja, a događaj su prenijeli brojni predstavnici medija.
Želite li promijeniti nešto u svojoj školi? Nedostaje li nešto u školi što bi moglo popraviti svakodnevno školsko funkcioniranje za jednu ili više osoba? Ili postoji nešto što bi vašu školu učinilo puno zanimljivijom i boljom? Postoji li nešto što se pokvarilo ili bi moglo raditi puno bolje? Jeste li ikada promatrali neki predmet i razmišljali kako ga poboljšati ili unaprijediti?
Stiglo nam je novo natjecanje za učenike viših razreda osnovnih škola: https://www.xn--akalica-i6ab.hr/
Nađite tim i prijavite se do 4.2.2019. i izgradite nešto novo.
U subotu, 19.1.2019. je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održano državno robotičko natjecanje FIRST LEGO League u organizaciju Hrvatskog robotičkog saveza. Hrvatska je jedna od 98 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje, a ukupno u svijetu sudjeluju preko 320 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je „U orbitu“, a u Hrvatskoj je nastupilo 16 ekipa sa 3-10 članova starih 9-16 godina. Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Dodijeljene su nagrada najuspješnijima u svakoj od kategorija, te za ukupni poredak. Ocjenjivači i suci dolaze sa 5 fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Građevinski fakultet, Učiteljski fakultet, Filozofski fakultet, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Fakultet elektrotehnike i računarstva), Hrvatskih voda, te predstavnici industrije.
Nagradu za najuspješniju izvedbu robotske igre dobiva ekipa koja je osvojila najviše bodova u robotskoj igri. Svaka ekipa je odradila 3 vožnje, a gleda se najbolji ostvareni rezultat: Brickvengers, FER, Zagreb.
Četiri najuspješnije ekipe su se plasirale na regionalno natjecanje Adria regije, 16. ožujka u Celje, Slovenija.
Nakon izložbe u Galeriji Šira, rezultati interdisciplinarnog projekta Kratki spoj, u kojem su sudjelovali studenti i mentori s Akademije likovnih umjetnosti, Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Filozofskog fakulteta, trenutno se mogu razgledati u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, u sklopu 6. po redu međunarodnog festivala umjetnosti, robotike i novih tehnologija, Device_art.
U skloput izložbe, posebno gostujuće predavanje na temu "Spoj tehnologije, znanosti, umjetnosti i strasti – automobili" održat će CEO i osnivač Rimac Automobila, Mate Rimac, i to 21. siječnja u 17 sati, u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
Projekt "Kratki spoj" interdisciplinarni je obrazovni program koji spaja studente ALU, FER-a i FFZG-a kroz zajednička druženja i niz radionica, a rezultira zajedničkim radom te prigodnim izložbama. Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a dobit će uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektorudok će studenti Akademije proširiti vlastito polje istraživanja u svome radu. Više informacija o projektu možete naći u ovoj obavijesti, a studente i nastavnike zainteresirane za uključivanje u projekt (nakon izložbe i mini turneje po nekolik ogradova u Hrvatskoj, novi krug projekta započinje u svibnju) pozivamo da nam se jave na suza@fer.hr.
Device_art je međunarodni festival koji se od 2004. godine bavi tehnološkim napravama, strojevima i robotikom u suvremenoj umjetnosti u formatu trijenalnog festivala, kojeg organizira udruga KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse.
U subotu, 12.1.2019. godine studentska udruga Istraživački centar mladih održava 5. državni turnir mladih prirodoslovaca. Natjecanje će se održat na Fakultetu elektrotehinke i računarstva, s početkom u 10 sati.
Turnir mladih prirodoslovaca je pojedinačno natjecanje za učenike od 12 do 16 godina. Učenici se natječu u eksperimentalnom i teorijskom znanju iz područja različitih prirodnih znanosti: biologije, kemije, fizike, matematike i informatike.
Natjecanje je otvoreno za javnost, a raspored Turnira možete pronaći u nastavku obavijesti.
U četvrtak i petak, 20. i 21. prosinca 2018. održane su prigodne Božićne radionice za polaznike Code Cluba na FER-u.
Tom prilikom polaznici radionica upoznali su se s osnovama elektronike i programiranja kroz Arduino uređaje te su kreirali svoje prve jednostavne Arduino projekte - trepćuća svjetleća dioda (LED) i generiranje zvuka pomoću piezo buzzer-a. Nakon toga, učenici su uz pomoć svjetleće diode i litijske "coin" baterije sastavili mali strujni krug te ga ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili.
Radionice je vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Redovite tjedne Code Club radionice nastavljaju se 17. i 18. siječnja, a s obzirom na činjenicu da je upravo objavljena nova verzija programskog jezika Scratch - Scratch 3.0, ne sumnjamo da polazinke očekuje još mnogo zanimljivih i zabavnih radionica.
Više o Code Club pokretu, koji trenutno uključuju preko 10 000 besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu u cijelom svijetu pročitajte na službenim stranicama hrvatskog ogranka Code Cluba, http://codeclubcroatia.org/, a za sva dodatna pitanja oko radionica koje se održavaju na FER-u obratite se porukom elektroničke pošte voditeljima radionica, Ani Šelek i Dariju Ljubiću, na adresu codeclub.fer@gmail.com.
U ponedjeljak, 17. prosinca 2018. u Srednjoj školi Zlatar održane su dvije radionice programiranja LEGO Mindstorms robota. Na radionicama je sudjelovalo ukupno 50 učenika (26 učenika iz Osnovne škole Ante Kovačića iz Zlatara i 24 učenika iz Srednje škoel Zlatar), te njihovi nastavnici Damjan Zagorec i Vesna Pisačić iz SŠ Zlatar i Nina Posarić iz OŠ Ante Kovačića.
U dvosatnoj prezentaciji i radionici, učenici su se kratko upoznali s FER-om, istraživanjima i nastavi koja se na FER-u provodi, nakon čega su sastavili jednostavnog robota i programirali ga da obavlja različite zadatke i komunicira s okolinom. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i kolaboracijske vještine.
Radionice je, uz pomoć nastavnika iz Srednje škole Zlatar i Osnovne škole Ante Kovačića, vodio Tomislav Jagušt, a organizirane su u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U srijedu, 12. prosinca 2018. godine naš fakultet posjetili su učenici Osnovne Montessori škole "Barunice Dedee Vranyczany" iz Zagreba, u pratnji nastavnika informatike Matije Šipeka, prof.
U dvosatnoj prezentaciji i radionici programiranja, učenici su se upoznali s FER-om i imali priliku isprobati nekoliko vrsta obrazovnih robota (LEGO Mindstorms, Xiaomi MI Builder, STEMI). Nakon toga, učenici su sami sastavili jednostavnog robota i programirali ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i suradničke vještine.
Radionicu je vodio Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
U utorak, 11. prosinca posjetili smo Dječji vrtić Medveščak. U posjetu, koji je trajao oko sat vremena, djeca iz predškolske grupe Suncokreti i odgojiteljice Biljana Grujić Sokač i Sanja Sharairi upoznali su se s nekoliko vrsta obrazovnih robota (LEGO Mindstorms, Xiaomi MI Builder, STEMI) te isprobali neke od njihovih mogućnosti. Nakon toga djeca su uz pomoć LE diode i litijske "coin" baterije sastavili svoj prvi strujni krug te ga uz pomoć voditelja i odgojiteljica ugradili u papirnatu čestitku koju su sami obojili.
Ovo je bila treća radionica za vrtićku djecu organizirana u sklopu programa ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu, a s ciljem ranog upoznavanja djece sa znanošću i tehnologijom, njihovog demistificiranja i poticanja interesa sudionika za elektrotehniku i računarstvo.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U tjednu Sata programiranja (en. Hour of Code), od 3. do 9. prosinca, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održan je niz aktivnosti za sudionike raznih uzrasta, a s ciljem popularizacije programiranja, algoritamskog razmišljanje, ali i cijelog STEM područja. Radionice osnova programiranja, "Programiranje na lak način", prema službenim materijalima sa Code.org održao je Marko Lohert, i to za dvije dobne skupine, mlađu djecu (8-11 godina) i stariju (12-18 godina). Radionicu slaganja i programiranja LEGO Mindstorms uređaja održali su članovi studentske udruge eSTUDENT, a na radionici su sudjelovali učenici četvrtog razreda O.Š. Ksavera Šandora Gjalskog iz Zagreba s učiteljicom Helgom Mihaljević Jurić. Osim toga, nastavnici FER-a Ana Sušac, Vjeran Gomzi i Tomislav Jagušt gostovali su na Večeri znanosti u OŠ Ivana Gorana Kovačića u Zagrebu, gdje su prikazali niz zanimljivih pokusa iz fizike i održali kraću robotičku radionicu.
Sat programiranja najveći je obrazovni događaj na svijetu, na kojem je do sad sudjelovalopreko 100 milijuna učenika iz više od 180 zemalja diljem svijeta. Ovaj događaj djecu uvodi u svijet informatike i programiranja, a osmišljen je tako da demistificira računala i programiranje i pokaže kako baš svatko u samo sat vremena može naučiti osnove programiranja i algoritamskog razmišljanja i rješavanja problema.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
U suradnji sa GDi i Hrvatskim robotičkim savezom u Srednjoj školi "Tina Ujevića" Kutina pokrenut je STEM klub "Antonija Novokmet". Tokom ovog semestra održan je niz radionica koristeći različite tehnologije i platforme: LEGO Mindstorms roboti (koji su se posebno svidjeli učenicima osnovnih škola), Arduino, Raspberry Pi i internet stvari (koji se posebno svidio srednjoškolcima), programiranje pokreta One hour of code, te društvena robotička igra RoboRally. Na Lego radionici učenici su sastavili vozilo koje izbjegava sudar. Nakon osnovnog programiranja Arduina (LED i tipkala) učenici su testirali autonomni robot napravljen pomoću Arduina te robot STEMI koji je baziran na Arduinu. Na RPi radionici učenici su vidjeli kako koristeći internet upravljati LED na tuđem RPi te što sve mogu kamera i umjetna inteligencija. U igri RoboRally potrebno je programirati robote kako bi što prije dohvatili zastavicu i pri tome što manje puta bili oštećeni od drugih robota.
U četvrtak, 29. studenog 2018. godine Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetila je grupa djece iz dječjeg vrtića Dječja igra, u pratnji odgojiteljica Martine Valenta i Nikoline Dronjić, psihologinje Sare Milavec te pedagoginje Sanje Kolarić Piplica.
U druženju koje je trajalo malo više od dva sata, djeca su se upoznala s FER-om i aktivnostima koje se na fakultetu provode, i to kroz četiri mini prezentacije/radionice. Prva prezentacija uključivala je različite obrazovne robote koji se koriste na FER-u u sklopu programa ŠUZA i projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo – TRES. Nakon toga, djeca su isprobala neke od mobilnih obrazovnih igara razvijenih kroz FER-ov projekt SCOLLAM, riješili zadatke koji razvijaju algoritamsko i računalno razmišljanje i omogućavaju učenje osnova programiranja bez upotrebe računala, a sve je završilo izradom svjetlećih Božićnih čestitki.
Posjet je organiziran kroz FER-ov program popularizacije znanosti ŠUZA, a u organizaciji i provođenju aktivnosti sudjelovali su Bruna Anđelić, Liljana Pushkar, Nikola Mišković i Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.
Hrvatsko prvenstvo popularnog globalnog robotičkog natjecanja, FIRST LEGO league, koje okuplja više od 320 000 sudionika iz 98 zemalja, održat će se na FER-u u subotu, 19. siječnja 2019. godine.
FIRST® LEGO® League (FLL) je međunarodni, multidisciplinarni istraživački program koji želi u djeci probuditi znanstvenika koji će promišljati o problemima oko sebe i tražiti način kako ih riješiti. Program promiče znatiželju, kreativnost, zajedničko učenje i timski rad. Osim toga, kroz igru djeca razvijaju i jačaju tehničku pismenost i logički način razmišljanja, moderne tehnologije koriste u humane svrhe, a kroz atraktivne robote koje moraju osmisliti na učinkovit i zabavan način uživaju u znanosti. Program je namijenjen djeci starosti između 9 i 16 godina.
Organizator natjecanja u Hrvatskoj je Hrvatski robotički savez uz potporu FER-a i FER-ovog programa popularizacije znanosti - ŠUZA. Ove godine na natjecanje je prijavljeno 18 ekipa, a najbolje odlaze na regionalno finale koje će se održati 16. ožujka. 2019. godine u Celju, Slovenija.
Fakultet elektrotehnike i računarstva i ove će se godine, sedmi put zaredom, uključiti u Sat programiranja, najveći obrazovni događaj na svijetu, na kojem je do sad sudjelovalo više od 100 milijuna učenika iz više od 180 zemalja diljem svijeta. Sat programiranja je događaj koji djecu uvodi u svijet informatike i programiranja, a osmišljen je tako da demistificira računala i programiranje i pokaže kako baš svatko u samo sat vremena može naučiti osnove programiranja i algoritamskog razmišljanja i rješavanja problema.
U tjednu Sata programiranja, tj. od 3. do 9. prosinca, održat ćemo niz radionica, prezentacija i predavanja za sudionike, uključujući i djecu raznih uzrasta.
Raspored događanja:
4.12. 18:00 Gostovanje FER-a na Večeri znanosti u OŠ Ivana Gorana Kovačića u Zagrebu
6.12. 17:30 Radionica slaganja i programiranja LEGO Mindstorms robota, studentska udruga eSTUDENT
8.12. 14:00 i 16:00 Programiranje na lak način, Marko Lohert
Radionice su besplatne, no zbog ograničenog kapaciteta učionica molimo vas da se prijavite za sudjelovanje na https://goo.gl/VtC7wV.
U subotu, 24. studenoga održan je Dan otvorenih vrata FER-a. Ove godine angažirano je više od 150 djelatnika, studenata i članova studentskih i stručnih udruga koje djeluju na i oko Fakulteta, a događaj je posjetilo nekoliko tisuća posjetitelja koji su imali priliku obići neke od najzanimljivijih fakultetskih laboratorija, saznati nešto više o znanstvenim istraživanjima i projektima na Fakultetu te vidjeti i isprobati čitav niz izuma i tehnologija iz područja elektrotehnike i računarstva.
Između ostalog, predstavljen je sustav za lociranje munja, levitirajući prsten, mehanička računala, razne mobilne igre koje su izradili studenti FER-a, FPGA pločice i sustave upravljanja vozilima, detektor metala, biomehanička vaga, letjelice, sustav detekcije objekata u stvarnom vremenu, prijenos informacija laserom, pametno zrcalo, FER-ov internet radio i naravno, razni roboti. Novost ove godine bio je i „dječji kutak“ s nizom interaktivnih aktivnosti za najmlađe posjetitelje.
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u nastavku obavijesti.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) i ove godine organizira Dan otvorenih vrata. Ovaj događaj namijenjen je prvenstveno maturantima i učenicima srednjih škola, kojima uskoro slijedi donošenje važne životne odluke – izbora fakulteta na kojem će nastaviti svoje školovanje, ali isto tako i njihovim roditeljima, nastavnicima, učenicima osnovnih škola, te svima koji žele saznati nešto više o FER-u, mogućnostima studiranja ili znanstvenog i stručnog usavršavanja na njemu, nastavnoj i znanstvenoj djelatnosti koja se odvija na fakultetu.
Ovogodišnji Dan otvorenih vrata održava se u subotu 24. studenoga, od 10 do 16 sati.
U četvrtak, 8. studenog 2018. održana je 7. po redu Code Club @ FER radionica na kojoj su polaznicima podijeljene diplome za uspješan završetak modula Scratch 1.
Kao mali odmak od uobičajenih Scratch lekcija, uz podjelu diploma je organizirana i kraća LEGO Mindstorms radionica, u kojoj je četrnaest polaznika imalo prilike upoznati se s LEGO robotima, sastaviti vlastitog robota i programirati ga da obavlja jednostavne zadatke.
Radionice se nastavljaju već ovaj tjedan, i to u dvije dobne skupine, četvrtkom u 19 te petkom u 18 sati.
Više o Code Club pokretu, koji trenutno uključuju preko 10 000 besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu u cijelom svijetu pročitajte na službenim stranicama hrvatskog ogranka Code Cluba, http://codeclubcroatia.org/, a za sva dodatna pitanja oko radionica koje se održavaju na FER-u obratite se porukom elektroničke pošte voditeljima radionica, Ani Šelek i Dariju Ljubiću, na adresu codeclub.fer@gmail.com.
Nekoliko fotografija s radionice pogledajte u nastavku vijesti.
Od 18. do 20. listopada 2018. održan je treći po redu Brave New World (BNW) festival, najveći je regionalni festival novih digitalnih tehnologija, koji okuplja inovatore, programere, dizajnere, regionalnu i inozemnu start-up zajednicu kao i poslovnu zajednicu uključenu u razvoj tehnologija novog doba.
BNW nudi tehnološkim entuzijastima, inženjerima i svima zainteresiranima mogućnost besplatne edukacije i upoznavanje s tehnološkim izazovima budućnosti - bilo da su to znanja o robotici, programiranju ili nekoj sličnoj tehnološkoj vještini.
U tri dana festivala, čiji ponosni partner je bio i Fakultet elektrotehnike i računarstva, posjetitelji su imali prilike sudjelovati u nizu radionica, predavanja, okruglih stolova i meetupova. U jednom takvom "Think Tank Talku" nastupio je i naš Jan Šnajder, a tema razgovora je bila "AI, blockchain, IoT i robotika".
Šesti po redu Europski tjedan programiranja, u sklopu kojeg je na FER-u organiziran niz radionica i posjeta Fakultetu, održan je od 6. do 21. listopada 2018. godine. Ova inicijativa s ciljem popularizacije programiranja i digitalne pismenosti na zabavan i zanimljiv način organizira se od 2013. godine, a ove je godine u sklopu inicijative organizirano preko 40 tisuća događanja u 72 svjetske zemlje.
U Hrvatskoj je ove godine održano 405 događanja, među njima i Europski tjedan programiranja @ FER.
U organizaciji studentske udruge ICM održane su Raspberry Pi radionice - BioinfoRmatika, Printaonica i RasPitaj Se! -. Također, naš Fakultet posjetili su učenici Osnovne škole Tina Ujevića i VII. gimnazije iz Zagreba, za koje je organiziran kraći obilazak Fakulteta te radionica sastavljanja i programiranja LEGO Mindstorms EV3 robota.
U subotu, 24. studenog 2018. godine od 10.00 do 16.00 sati održat će se ovogodišnji Dan otvorenih vrata Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Ovaj događaj namijenjen je prvenstveno maturantima i učenicima srednjih škola, kojima uskoro slijedi donošenje važne životne odluke – izbora fakulteta na kojem će nastaviti svoje školovanje. Vrata FER-a ujedno su otvorena i njihovim roditeljima, nastavnicima, učenicima osnovnih škola te svima koji žele saznati nešto više o Fakultetu.
Posjetitelje očekuju novosti o mogućnostima studiranja, praktični pokusi i posjeti fakultetskim laboratorijima. Na taj će način budući studenti, srednjoškolci i njihovi roditelji, kao i svi zainteresirani, moći saznati nešto više o znanstvenim granama iz područja elektrotehnike i računarstva te znanstvenim aktivnostima koje se odvijaju na Fakultetu.
Dan otvorenih vrata odlična je prilika da sve informacije o FER-u dobijete iz prve ruke, i to od profesora i studenata!
U srijedu, 24. listopada 2018. godine studenti Akademije likovnih umjetnosti, Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva koji sudjeluju u projektu Kratki spoj okupili su se na FER-u na zajedničkom druženju i radionici s Arduino uređajima. U sklopu radionice, sudionici projekta (od kojih se većina do sad nije imali prilike susresti s ovim uređajima) su se upoznali s osnovama elektronike i programiranja te kreirali svoje prve Arduino projekte. Radionicu je vodio Tomislav Jagušt.
Sljedeće okupljanje sudionika projekta je početkom studenog 2018.
Pozivamo sve studente i nastavnike FER-a koji su zainteresirani za projekt, a još se nisu uključili, da nam se čim prije jave na suza@fer.hr. Više informacija o projektu možete pronaći u ovoj obavijesti.
U petak, 19. listopada 2018. godine naš fakultet posjetili su učenici trećeg razreda VII. gimanzije iz Zagreba, u pratnji razrednice Vlatke Kuhar, prof.
Goste su dočekali i pozdravili bivši i sadašnji dekan FER-a: prof. dr. sc. Mislav Grgić i izv. prof. dr. sc. Gordan Gledec, a prodekanica za nastavu doc. dr. sc. Mihaela Vranić ukratko ih je upoznala s Fakultetom i studijima FER-a. Nakon uvodnog pozdrava, učenici su posjetili dva fakultetska laboratorija - Laboratorij za robotiku i inteligentne sustave upravljanja - LARICS i Laboratorij za visoki napon te su sudjelovali u radionici sastavljanja i programiranja LEGO Mindstorms EV3 robota.
Posjet, prezentacije laboratorija i radionice organizirali su i vodili Frano Petric, Viktor Milardić, Ana Sović Kržić i Tomislav Jagušt.
Ovaj posjet dio je aktivnosti FER-a u Europskom tjednu programiranja, a organiziran je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U četvrtak, 18.10.2018. u Srednjoj školi Jelkovec održana je Lego radionica u sklopu Europskog tjedna programiranja. Na radionici je sudjelovalo 30 učenika, većinom prvih razreda. Učenici su sastavili mobilnog robota, naučili osnove upravljanja motorima i očitanja ultrazvučnog senzora. Radionicu je organizirala profesorica Mirjana Malarić, uz pomoć profesora Marinka Korčanina i Marka Gradičeka, te ravnatelja Marka Kovačevića. Radionicu su održale doc. dr. sc. Ana Sović Kržić i Bruna Anđelić, mag. ing.
U utorak, 16.10.2018. u Gimnaziji Sesvete održana je Arduino radionica u sklopu Europskog tjedna programiranja. Na radionici je sudjelovalo 20 učenika prvih razreda. Učenici su upoznati s osnovama spajanja i programiranja Arduina, te su imali priliku isprobati robot STEMI. Radionicu je organizirala profesorica Ljiljana Herner, a održala ju je doc. dr. sc. Ana Sović Kržić.
U petak, 12. 10. studenti Akademije likovnih umjetnosti, Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva okupljeni oko projekta Kratki spoj posjetili su FER-ov Laboratorij za robotiku i inteligentne sustave upravljanja - LARICS. U laboratoriju ih je dočekao kolega Frano Petric, koji je sudionicima projekta ukratko opisao osnovne aktivnosti i istraživanja koja se provode u laboratoriju te prezentirao nekoliko humanoidnih robota.
Nakon posjeta održana je kraća radionica s LEGO Mindstorms robotima koju je vodio Tomislav Jagušt te prezentacije dobrih praksi, tj. istaknutih projekata iz Device Art područja (spoja tehnologije i umjetnosti) koju su održale Klara Petrović i Luja Šimunović.
Sljedeće okupljanje sudionika projekta je 24. listopada u 18:30 na FER-u. Planirana je kraća Arduino radionica i zajedničko druženje.
Pozivamo sve studente i nastavnike FER-a koji su zainteresirani za projekt, a još se nisu uključili, da nam se čim prije jave na suza@fer.hr. Više informacija o projektu možete pronaći u ovoj obavijesti.
U četvrtak, 11.10.2018. naš fakultet su posjetili učenici Osnovne školeTina Ujevića iz Zagreba, u pratnji nastavnika Ivana Pavičića, Tena-Vionee Požarić i Vlaste Horvatek.
U dvosatnoj radionici programiranja LEGO Mindstorms robota, 24 učenice i učenika šestih razreda su sastavili jednostavnog robota i programirali ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali (neki i po prvi put) s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i suradničke vještine.
Ovaj posjet dio je aktivnosti FER-a i OŠ Tina Ujevića u Europskom tjednu programiranja. Radionicu je vodio Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U petak, 5. 10. 2018. u Srednjoj školi Ivanec u Ivancu održana je radionica robotike i programiranja korištenjem LEGO Mindstorms robota. Na radionici je sudjelovalo 20 učenika, njihovi nastavnici Davor Fordek i Branko Šaško te ravnateljica Lidija Kozina.
U dvosatnoj radionici, učenici su naučili sastaviti jednostavnog robota i programirati ga da obavlja različite zadatke. Kroz zabavu i igru, učenici su se upoznali (neki i po prvi put) s osnovnim konceptima programiranja i algoritamskog pristupa rješavanju problema, te vježbali sposobnost preciznog praćenja zadanih uputa i kolaboracijske vještine.
Radionicu su vodili Robert Čiček i Tomislav Jagušt, a organizirana je u sklopu FER-ovog programa ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U srijedu, 3.10. u 19 sati studenti Akademije likovnih umjetnosti, Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva okupljeni oko projekta Kratki spoj posjetili su galeriju Greta u Ilici 92 i Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu u kojima se upravo odvija Vector Hack festival.
U razgovoru s umjetnicima Tedom Davisom i Douglasom Nunnom sudionici projekta su imali priliku saznati sve što ih zanima o ovom zanimljivom spoju umjetnosti i (danas pomalo zastarjele) tehnologije te razviti neke vlastite ideje za projekt koji im slijedi.
Sljedeće okupljanje sudionika projekta je u petak 12. listopada u 17 sati na FER-u. Planiram je kraći obilazak fakulteta, mini radionica i zajedničko druženje.
Pozivamo sve studente i nastavnike FER-a koji su zainteresirani za projekt, a još se nisu uključili, da nam se čim prije jave na suza@fer.hr. Više informacija o projektu možete pronaći u ovoj obavijesti.
Od 6. do 21. listopada 2018. održava se, šesti po redu, Europski tjedan programiranja. Ova inicijativa s ciljem popularizacije programiranja i digitalne pismenosti na zabavan i zanimljiv način, organizira se od 2013. godine, a prošle godine okupila je preko 1.2 milijuna sudionika u 50 zemalja.
Fakultet elektrotehnike i računarstva i ove će se godine uključiti u Europski tjedan programiranja, i to s nizom radionica, prezentacija i predavanja za sudionike raznih uzrasta. Osim organiziranih posjeta i radionica programiranja i robotike za učenike osnovnih škola, na FER-u će se organizirati i sljedeće radionice:
- BioinfoRmatika, 6. 10. 2018. (https://www.meet-and-code.org/hr/hr/event-show/257)
- Printaonica, 13.-14. 10. 2018. (https://www.meet-and-code.org/hr/hr/event-show/256)
- RasPitaj Se! - Raspberry Pi radionice, 20.-21.10. 2018. (https://www.meet-and-code.org/hr/hr/event-show/255)
Od ove jeseni, u sklopu inicijative Code Club, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održavat će se radionice iz programiranja namijenjene učenicima nižih razreda osnovnih škola.
Radionice počinju 20. rujna i odvijat će se svakog četvrtka od 19-20h u dvorani A104. Kako je broj mjesta ograničen raspoloživim resursima, molimo vas da se prijavite za sudjelovanje preko online formulara na adresi https://goo.gl/wJvZMM.
Više o Code Club pokretu, koji trenutno uključuju preko 10 000 besplatnih volonterskih klubova programiranja za djecu u cijelom svijetu pročitajte na službenim stranicama hrvatskog ogranka Code Cluba, http://codeclubcroatia.org/, a za sva dodatna pitanja oko radionica koje će se održavati na FER-u obratite se porukom elektroničke pošte na adrese voditelja radionica, anaselek@gmail.com ili dljubic@gmail.com.
U petak 28. rujna održat će se ovogodišnja Europska noć istraživača. Ova manifestacija tradicionalno se provodi zadnjeg petka u mjesecu rujnu u vremenu od 17 do 22 sata. Na javnim površinama gradova hrvatski istraživači imat će štandove s interaktivnim sadržajem, a program obuhvaća i aktivnosti glavne pozornice, nagradne igre i ostalo. Aktivnosti su namijenjene većinom mlađoj populaciji, odnosno osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj djeci te široj javnosti, a svrha im je zabava, učenje uz igru i prezentacije te osvještavanje šire javnosti o važnosti znanosti u društvu te glavnim porukama projekta Techno-Past Techno-Future; European Researchers´ Night, u sklopu kojeg se ova manifestacija organizira.
Fakultet elektrotehnike i računarstva predstavit će se na ovoj manifestaciji s nekoliko aktivnosti (Teslini izumi, Zabavni pokusi, Roboti oko nas te Nuklearna energija), uz sudjelovanje petnaestak zaposlenika i studenata fakulteta.
U petak, 25. 5. 2018. Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetilo je 25 učenika Elektrotehničke škole Zagreb u pratnji profesorice Andreje Bednjanec i profesora Vatroslava Zuppa Bakše. Tijekom posjeta, učenici su obišli Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija, Zavod za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave te Centar za računalni vid. Posjet je održan u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“. Posjetu je organizirao i učenike dočekao prof. dr. sc. Mladen Vučić.
Detaljnije o posjetu možete pročitati u nastavku obavijesti.
U srijedu, 13. 6. 2018. s početkom u 8 sati u Osnovnoj školi Josipa Račića u Zagrebu održano je predavanje "Koliko smo glasni u razredu". Predavanje je održao poslijedoktorand na Zavod za elektroakustiku FER-a i redoviti sudionik različitih popularnoznanstvenih događanja, dr. sc. Miljenko Krhen. Predavanju su sudjelovali učenici dva druga razreda, (oko 30 učenika) te nastavnice Branka Ladan i Dragana Nešković.
Tijekom predavanja djeci su bile prikazane fizikalne osnove zvuka i pojave vezane uz nastajanje i širenje zvuka. Također im je animacijom bio predstavljem ljudski sluh, odnosno proces slušanja, i njegova važnost u ljudskom životu. Ukazano je na razlike između sluha ljudi, i ostalih živih bića na Zemlji. Posebno je istaknuta potreba čuvanja sluha, počevši od najranijeg doba.
Nakon toga, prikazane su im na zabavan način mogućnosti obrade zvuka u današnjem "digitalnom svijetu", uz demonstraciju nekoliko zvučnih efekata (odjek, promjena visine glasa, jeka i sl.).
Na kraju, navedene su uobičajene razine zvuka, i napravljeno je mjerenje glasnoće zvuka u razredu, i to tijekom
odmora, u normalnoj radnoj atmosferi, a napravljeno je i "natjecanje" tko će moći proizvesti glasniji zvuk: djevojčice,
dječaci, ili svi zajedno. Konačno, uz sveopće odobravanje, izmjerena je glasnoća zvuka uz maksimalni trud sve prisutne djece u razredu. Konačni rezultat je prilično fascinantnih 115 dBA :)
Istraživački centar mladih i ovog ljeta ponovno organizira program "ICM Summer of Code". Riječ je o nizu tematskih radionica koje će omogućiti polaznicima da steknu praktično iskustvo u razvoju programskog sustava. Ali za razliku od prošle godine, kada je fokus bio na web i desktop aplikacijama, ove godine će se razvijati kompletni sustavi za automatizaciju, koristeći razvojnu pločicu Arduino i malo računalo Raspberry Pi.
Program će biti održan u dva tjedna krajem srpnja (16.7. - 30.7.), a tjedni su tematski podijeljeni na Arduino (prvi tjedan) i Raspberry Pi (drugi tjedan). Svaki će se tjedan sastojati od niza radionica za upoznavanje s tjednom platformom te od grupnog projekta, na kojima će cilj biti implementirati rješenje jednog od ponuđenih stvarnih problema.
Sudjelovanje na programu je besplatno, a kapacitet ograničen, pa požurite!
Prijavnica i dodatne informacije o projektu su dostupne na web stranici http://icm.hr/soc/.
U ponedjeljak, 4. lipnja 2018. održali smo 3 radionice u Bjelovarsko-Bilogorskoj županiji, u 1. Osnovnoj školi u Bjelovaru, Osnovnoj školi Rovišće te u udruzi Zvrk, s kojom je završen FER-ov dio projekta DAR-MAR 2 - jer mi za darovite učenike marimo.
U 1. Osnovnoj školi održana je radionica Mreže računala i programiranja bez upotrebe računala, a sudjelovala su 22. učenika 4. razreda, uz učiteljicu Mirjanu Matenda. U Rovišću je sličnu radionicu (Mreže računala, algoritamsko razmišljanje i poučavanja tema iz informatike i računarstva bez korištenja tehnologije) pohađalo 19 učenika dodatne nastave matematike 2. razreda, te učiteljica Zdenka Štogl. Na radionici robotike u udruzi Zvrk sudjelovalo je 6 nadarenih učenika nižih razreda osnovnih škola s Bjelovarskog područja te voditeljice programa u Zvrku, Andrea Žarec i Ines Mihajlović.
Radionica u Zvrku posljednja je u seriji radionica i predavanja u sklopu projekta DAR-MAR 2 - jer mi za darovite učenike marimo, koju vodi udruga Zvrk iz Bjelovara, a FER je jedan od partnera. Projekt je nastavak vrlo uspješnog projekta „DAR MAR – jer mi za darovitu djecu marimo“, provedenog u šk. god. 2016./2017., unaprijeđen većim brojem radionica iz STEAM-C područja te iz područja kreativnosti i divergentnog mišljenja. Radionice u 1. Osnovnoj školi i u Osnovnoj školi Rovišće plod su prošlomjesečnog predavanja i radionice za nastavnike održanih u sklopu projekta.
FER-ov dio projekta DAR-MAR 2 odvija se u sklopu programa popularizacija znanosti ŠUZA, a radionice i predavanja vodi Tomislav Jagušt.
Nekoliko fotografija s radionica pogledajte u nastavku obavijesti.
Pozivamo zainteresirane studente i nastavnike za sudjelovanje u projektu "Kratki spoj", u kojem sudjeluju Fakultet elektrotehnike i računarstva i Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, a vodi ga udruga KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse. Projekt se sastoji od dvotjedne radionice na kojoj će sudjelovati studenti FER-a i ALU, a rezultirat će zajedničkim interdisciplinarnim radom te prigodnim izložbama.
Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a dobit će uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektoru dok će studenti Akademije proširiti vlastito polje istraživanja u svome radu.
Projekt započinje u lipnju ove godine, prvim neformalnim druženjem i upoznavanjem zainteresiranih studenata, a finalni dio će se realizirati od 22. 11. do 11. 12. 2018. godine u prostorima Galerije Šira.
Ako ste zainteresirani za sudjelovanje u projektu ili imate dodatna pitanja, javite se na suza@fer.hr.
Više informacija o projektu pročitajte u nastavku obavijesti.
U Srednjoj školi Tina Ujevića, Kutina, 15.5.2018. je predstavljena GDi STEM stipendija i pokrenuti STEM klub Antonija Novokmet, u sjećanje na prerano preminulu Antoniju Novokmet, bivšu učenicu ove škole i bivšu studenticu FER-a.
GDi STEM stipendija će biti dodijeljena maturantici Srednje škole Tina Ujevića koja upiše FER, a buduća studentica će stipendiju dobivati kroz tri godine dodiplomskog studija. Stipendiju dodjeljuje tvrtka GDi.
Pored predstavljanja Stipendije, održano je i predavanje doc. dr. sc. Ane Sović Kržić "Hoće li ti roboti uzeti posao? Neće, ako studiraš na FER-u." Ovim predavanjem počeo je s radom STEM klub Antonija Novokmet u SŠ Tina Ujevića. U prepunoj knjižnici škole, učenici su mogli vidjeti što roboti danas sve mogu, kakvi se roboti proizvode u Hrvatskoj, saznati što je to strojno učenje i pogledati demonstraciju robota. Na kraju predavanja mogli su saznati što ih očekuje kada upišu FER, kako je organiziran studij, hoće li imati vremena za hobije i što poslije FER-a.
Nekoliko fotografija možete pogledati u nastavku.
U ponedjeljak, 14. svibnja 2018. u prostorima udruge ZVRK iz Bjelovara održana je radionica s nastavnicima osnovnih škola grada Bjelovara, s temom razvoja algoritamskog razmišljanja i poučavanja tema iz informatike i računarstva bez korištenja tehnologije (tzv. "Unplugged Computer science").
Na radionici je sudjelovalo 12 nastavnika koji su imali priliku upoznati se i isprobati neke od "unplugged" aktivnosti koje se izvode u sklopu radionica FER-ovog program ŠUZA, poput programiranja s milimetarskim papirom ili žive računalne mreže, u kojoj sudionici radionice postaju usmjernici i razmjenjuju mrežni promet.
Radionica, tj. interaktivna prezentacija održana je u sklopu projekta DAR-MAR 2 - jer mi za darovite učenike marimo, koju vodi udruga Zvrk iz Bjelovara, a FER je jedan od partnera. Projekt je nastavak vrlo uspješnog projekta „DAR MAR – jer mi za darovitu djecu marimo“, provedenog u šk. god. 2016./2017., unaprijeđen većim brojem radionica iz STEAM-C područja te iz područja kreativnosti i divergentnog mišljenja. FER-ov dio projekta odvija se u sklopu programa popularizacija znanosti ŠUZA, a radionice vodi Tomislav Jagušt.
U sklopu Europskog tjedna kreatora - European maker week, u petak, 18. 5. 2018. godine, u 18:00 sati, u učionici A-111 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Unska 3, Zagreb održat će se predavanje:
"Croduino i proizvodnja elektroničkih pločica u Hrvatskoj"
Predavanje će održati David Zovko, pokretač E-radionice i autor prve hrvatske Arduino kompatibilne pločice - Croduino. Predavanje je na hrvatskom jeziku, a predviđeno trajanje s raspravom je 60 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Nakon predavanja održat će se i kraća Croduino IoT praktična radionica. Zbog ograničenog broja mjesta na radionici, molimo sve zainteresirane polaznike da se prijave za sudjelovanje.
Više o predavanju i o predavaču pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.
The European Maker Week ili Europski tjedan kreatora, koji se održava od 12. do 19. svibnja, inicijativa je koju promiče Europska komisija, a koja nastoji stvoriti svijest o važnosti kreativnosti i kreativne kulture u poticanju obrazovanja i inovacija diljem Europe te bolje povezati inovatore i kreativne stvaratelje sa lokalnim vlastima, školama i medijima. Istovremeno sa Europskim tjednom kreatora, u svijetu se održavaju još dvije manifestacije koje promiču kulturu kreiranja, istraživanja, programiranje i tehnologiju: Arduino Day, posvećen ovoj otvorenoj računalnoj platformi i Scratch Day, dan u kojem se promiče korištenje blokovskog programskog jezika Scratch, namijenjenog uglavnom djeci i njihovim prvim programerskim koracima.
U povodu dana Arduina i programskog jezika Scratch (12. svibnja) te manifestacije European Maker week, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održat će se niz prigodnih predavanja i radionica:
14.5.2018.
17:00-18:30 Arduino - osnove elektronike i programiranja za najmlađe (9-15 godina, učionica A-110)
15.5.2018.
16:00 - 18:30 Izradite vlastiti radar kroz učenje Arduina i Processinga (15+ godina, učionica D-138)
17:00 - 18:00 Scratch - osnove blokovskog programiranja za najmlađe (7-10 godina, učionica A-101)
17.5.2018.
17:00 - 18:30 LEGO Mindstorms - osnove robotike i programiranja (7-16 godina, učionica A-209)
18:45 - 20:15 LEGO Mindstorms - osnove robotike i programiranja (7-16 godina, učionica A-209)
18.5.2018.
18:00 - 19:00 Predavanje - Croduino i proizvodnja elektroničkih pločica u Hrvatskoj (učionica A-111)
19:00 - 20:00 Croduino IoT radionica (max 20 sudionika) (16+ godina, učionica A-109)
19.5.2018.
Arduino i Processing za nastavnike i roditelje
Sva predavanja i radionice su besplatne, no zbog ograničenog broja mjesta na radionicama, molimo sve zainteresirane polaznike da se prijave za sudjelovanje na odabranoj radionici klikom na ovaj link.
U petak, 20. travnja 2018., sklopu Festivala znanosti u Zadru održano je popularno-znanstveno predavanje “Predstavljanje FER-a u MIOC-u” u svrhu promicanja obrazovne i znanstvene djelatnosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva među maturantima srednjih škola u Zadru. Predavanje je održano u Gimnaziji Franje Petrića, a osim predstavljanja studija i studentskog života na FER-u, održana su i tri predavanja o znanstvenim aktivnostima na fakultetu: „Veza psihofiziologije i umjetne inteligencije“, „Robotika na FER-u“ i „Može li računalo razumjeti naše misli?“. Predavanja su održali asistenti s FER-a: Krešimir Friganović, Tomislav Petković i Marko Šarlija, bivši učenici Gimnazije Franje Petrića.
Nekoliko fotografija s događaja možete vidjeti u nastavku.
U srijedu, 18. travnja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održana je Državna smotra učeničkih radova iz "Obrazovnog sektora elektrotehnika i računalstvo". Smotru organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih uz podršku FER-a.
Ovo je šesti put da se smotra održava na našem fakultetu, a ove godine okupila je je preko stotinu učenika i nastavnika srednjih strukovnih škola iz cijele Hrvatske koji su predstavili 60 učeničkih radova iz područja elektrotehnike i računalstva.
Okupljene učenike i mentore pozdravio je prodekan FER-a, izv. prof. dc. sc. Gordan Gledec, predavanje na temu „Ozbiljne igre i edukacija“ i kraću prezentaciju programirljivih logičkih sklopova - FPGA, za prisutne nastavnike i mentore održali su izv. prof. dr. sc. Željka Car i Marko Zec, dipl. ing., a cijeli događaj organiziran je u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanost ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu.
U nastavku obavijesti pogledajte nekoliko fotografija sa Smotre.
Od 16. do 21. travnja 2018. traje ovogodišnji, 16. po redu, Festival znanosti. Glavna tema festivala su OTKRIĆA, ali se, kao i prijašnjih godina, Festival znanosti bavi i svim drugim znanstvenim temama koje bi mogle biti zanimljive i poučne širokoj javnosti.
Fakultet elektrotehnike i računarstva predstavit će se nizom predavanja i radionica u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu.
Utorak, 17. travnja od 18:30 do 19:30
Greškama do otkrića – zašto je važno griješiti?, voditelj: Predrag Pale
Četvrtak, 19. travnja od 18:00 do 20:00
Radiona.org: SmartZG // FPGA, voditelji: Goran Mahovlić, Davor Jadrijević, Marko Zec, Damir Prizmić, Deborah Hustić i Marko Jovanović
Petak, 20. travnja:
od 10:00 do 13:00 robotics@fer.hr, voditelji: Ivan Marković, Barbara Arbanas, Marsela Polić, Nadir Kapetanović, Matej Celega, Anđela Čirjak i Demijan Jurić
od 10:30 do 11:30 Roboti, androidi i umjetna inteligencija kroz crtiće i filmove, voditelj: Ivan Marković
od 11:00 do 12:15 Zvuk, sluh i ..., voditelj: Miljenko Krhen
od 17:00 do 19:00 Programiranje „na žgance“, voditelji: Tomislav Jagušt i Mirna Baksa
Raspored svih događanja na Festivalu znanosti nalazi se na web stranici festivala.
Također u sklopu Festivala znanosti, u petak 20. travnja djelatnici FER-a održat će i niz predavanja u Gimnaziji Franje Petrića (MIOC) u Zadru, Više informacija pročitajte u obavijesti "Predstavljanju FER-a u Zadarskom MIOC-u".
U četvrtak, 5. travnja 2018. Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetila je grupa studenata Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli, u pratnji profesorice Majde Tešanović i dekanese fakulteta Nerdine Mehinović.
Ovo je druga godina za redom da studenti iz Tuzle posjećuju FER, a ovom prilikom stiglo ih četrdesetak studenata 3. godine studija, smjerova Elektrotehnika i sistemi konverzije energije i Elektroenergetske mreže i sistemi. Gostima je ukratko predstavljen fakultet, znanstvena i nastavna djelatnost na njemu, kao i mogućnost nastavka studija, tj. upisivanja diplomskog studija na FER-u.
Uz to, organiziran je i posjet dvama laboratorijima - Laboratoriju za podvodne sustave i tehnologije - LABUS i Laboratoriju za sustave obnovljivih izvora energije - LARES.
Dobrodošlicu gostima zaželio je prodekan za znanost, izv. prof. dr. sc. Gordan Gledec, fakultetske laboratorije su predstavili Branimir Novoselnik, Vice Živković i Antonijo Vasiljević, a posjet su organizirali i vodili Mihaela Vranić i Tomislav Jagušt.
U sklopu Festivala znanosti 2018. u Zadru, 20. travnja s početkom u 14:00 h, u Gimnaziji Franje Petrića (MIOC) održat će se popularno znanstveno predavanje “Predstavljanje FER-a u MIOC-u” u svrhu promicanja obrazovne i znanstvene djelatnosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva među maturantima srednjih škola. Tema ovogodišnjeg Festivala znanosti su “Otkrića”, a na koji način studenti mogu mijenjati svijet svojim otkrićima ispričat će asistenti s FER-a, Krešimir Friganović, Marko Šarlija i Tomislav Petković, bivši učenici Gimnazije Franje Petrića. Teme predavanja su:
• Život na FER-u (Krešimir Friganović)
• Veza psihofiziologije i umjetne inteligencije (Marko Šarlija)
• Roboti u našem okruženju - hoće li nam oteti posao? (Tomislav Petković)
• Može li računalo razumjeti naše misli? (Krešimir Friganović)
Nacionalna Izložba inovacija Ivanić-Grad I3G će se održati 17. i 18. svibnja 2018. godine u Hotelu Sport u Ivanić-Gradu. FER je jedan od partnera izložbi. Pozivamo sve studente i djelatnike da prijave svoje radove na ovu izložbu.
Rok za prijavu radova koji žele biti uvršteni u zbornik je 24. travnja 2018. godine, dok se za izlaganje bez uvrštenja u zbornik izložbe, prijaviti možete sve do 11. svibnja 2018. godine. Izlaganje na izložbi je besplatno, a prijaviti se možete putem linka: http://erk.hr.
Više detalja u pozivu.
U subotu, 10.3.2018. u Osnovnoj školi Brinje Grosuplje, Slovenija, održan je FIRST LEGO League turnir Adria regije. Na turniru su nastupile ekipe Slovenije, Hrvatske, Srbije i Makedonije. Hrvatsku su predstavljale 3 ekipe: Brickvengers (djeca zaposlenika Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Hrvatskog katoličkog sveučilišta, mentori: doc. dr. sc. Damir Pintar i doc. dr. sc. Mihaela Vranić), I are robot (OŠ Ivana Cankara, Zagreb, mentori: Boris Počuča i Edis Božiković) i 3geared (Udruga Gradionica, Zagreb, mentor: Ivan Decker). Ekipe su svoj nastup na regionalnom natjecanju izborile osvojivši jedno od prva tri mjesta na FIRST LEGO League državnom turniru, na FER-u, u Zagrebu u veljači ove godine u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza.
U srijedu, 14.3.2018. održane su dvije robotičke radionice za buduće učiteljice engleskog jezika, njih 42, s voditeljicom doc. dr. sc. Kristinom Cergol Kovačević. Na radionicama su polaznice izradile i programirale robota Crtača pomoću Lego Mindstorms EV3. Robot je crtao raznobojne šare i pri tome pjevao. Radionice su održane s ciljem poticanja na korištenje modernih tehnologija u nastavi.
Voditeljica radionica je bila doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, uz pomoć Tomislava Jagušta, Tanje Lakić i studenata s vještine Popularizacija znanosti: Darka Janekovića, Dunje Vesinger, Maria Jembreka i Ivice Tafre.
Povodom dana broja pi, u srijedu 14. ožujka, učenici 7. razreda Osnovne Škole Davorina Trstenjaka iz Zagreba posjetili su FER. Uz kratko upoznavanje s fakultetom i aktivnostima na njemu učenici su sudjelovali u zabavnom i poučnom predavanju o broju pi koje je održao doc. dr. sc. Tomislav Burić sa Zavoda za primijenjenu matematiku.
Prvu proslavu dana broja pi organizirao je fizičar Larry Shaw u znanstvenom muzeju Exploratorium iz San Francisca 1988. godine. Na ovaj dan se tradicionalno organiziraju razna predavanja i natjecanja vezana uz broj pi, uz neizostavnu konzumaciju voćnih pita.
Radionicom o računalnim mrežama i programiranjem bez uporabe računala održanom u ponedjeljak 12. ožujka 2018. započele su ovogodišnje aktivnosti FER-a u projektu DAR-MAR 2 - jer mi za darovite učenike marimo.
Projekt je nastavak vrlo uspješnog projekta „DAR MAR – jer mi za darovitu djecu marimo“, provedenog u šk. god. 2016./2017., unaprijeđen većim brojem radionica iz STEAM-C područja te iz područja kreativnosti i divergentnog mišljenja. Cilj projekta je stručna podrška darovitoj djeci u gradu Bjelovaru, a sastoji se od identifikacije darovite djece, radioničkog rada s darovitom djecom, predavanja za roditelje i zainteresiranu javnost, individualnog savjetovanja za roditelje i edukacije učitelja darovite djece. Projekt vodi udruga Zvrk iz Bjelovara, a osim FER-a, u projektu sudjeluju i III. osnovna škola Bjelovar i Visoka tehnička škola u Bjelovaru.
FER-ov dio projekta odvija se u sklopu programa popularizacija znanosti ŠUZA, a radionice vodi Tomislav Jagušt.
Kraći prilog o radionicama i projektu pogledajte u prilogu HRT-a prikazanom u Regionalnom dnevniku 13. ožujka 2018.: https://hrti.hrt.hr/video/show/4468774/regionalni-dnevnik-13-ozujka-2018 (prilog počinje od 36:40).
U četvrtak, 1. ožujka 2018. održan je drugi po redu Dan FER-a u MIOC-u, manifestacija čiji cilj je učenike XV. gimnazije iz Zagreba (popularno zvane MIOC) upoznati s mogućnostima studija na FER-u, znanstvenim i stručnim projektima, prilikama za zaposlenje nakon studija, ali i prilikama za druženje i zabavu koje nude FER i studentske udruge koje djeluju na fakultetu. Uz prezentacije niza fakultetskih istraživanja i laboratorija, održana su i tri prigodna predavanja ("Zvuk, sluh i..." - Miljenko Krhen, "O ljudima i mrežama" - Mihaela Vranić, "Život i karijera - tijekom i nakon FER-a" - Iva Gospodnetić), kao i predstavljanje samog studija na FER-u, koje je vodio prodekan za nastavu, prof. dr. sc. Marko Delimar.
Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u galeriji slika.