ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu službeni je program popularizacije znanosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Program je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima. Program se izvodi s ciljem povećanja interesa javnosti za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.
ŠUZA provodi svoj program kroz razne aktivnosti. Organiziramo radionice i predavanja koja približavaju učenicima nova znanstvena otkrića, tehnološka zanimanja i modernu tehnologiju. Širimo mrežu popularizatora znanosti putem edukacijskih seminara za nastavnike i profesore. Organiziramo posjete škola laboratorijima Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu
U srijedu, 13. 6. 2018. s početkom u 8 sati u Osnovnoj školi Josipa Račića u Zagrebu održano je predavanje "Koliko smo glasni u razredu". Predavanje je održao poslijedoktorand na Zavod za elektroakustiku FER-a i redoviti sudionik različitih popularnoznanstvenih događanja, dr. sc. Miljenko Krhen. Predavanju su sudjelovali učenici dva druga razreda, (oko 30 učenika) te nastavnice Branka Ladan i Dragana Nešković.
Tijekom predavanja djeci su bile prikazane fizikalne osnove zvuka i pojave vezane uz nastajanje i širenje zvuka. Također im je animacijom bio predstavljem ljudski sluh, odnosno proces slušanja, i njegova važnost u ljudskom životu. Ukazano je na razlike između sluha ljudi, i ostalih živih bića na Zemlji. Posebno je istaknuta potreba čuvanja sluha, počevši od najranijeg doba.
Nakon toga, prikazane su im na zabavan način mogućnosti obrade zvuka u današnjem "digitalnom svijetu", uz demonstraciju nekoliko zvučnih efekata (odjek, promjena visine glasa, jeka i sl.).
Na kraju, navedene su uobičajene razine zvuka, i napravljeno je mjerenje glasnoće zvuka u razredu, i to tijekom
odmora, u normalnoj radnoj atmosferi, a napravljeno je i "natjecanje" tko će moći proizvesti glasniji zvuk: djevojčice,
dječaci, ili svi zajedno. Konačno, uz sveopće odobravanje, izmjerena je glasnoća zvuka uz maksimalni trud sve prisutne djece u razredu. Konačni rezultat je prilično fascinantnih 115 dBA :)