ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu službeni je program popularizacije znanosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Program je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima. Program se izvodi s ciljem povećanja interesa javnosti za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.
ŠUZA provodi svoj program kroz razne aktivnosti. Organiziramo radionice i predavanja koja približavaju učenicima nova znanstvena otkrića, tehnološka zanimanja i modernu tehnologiju. Širimo mrežu popularizatora znanosti putem edukacijskih seminara za nastavnike i profesore. Organiziramo posjete škola laboratorijima Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu
Projekt Kratki spoj – MI stroj dobitnik je Rektorove nagrade u kategoriji "veliki" timski interdisciplinarni umjetnički rad. Nastao je iz kolaboracije triju sastavnica Sveučilišta u Zagrebu: Akademije likovnih umjetnosti, Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Student FER-a Robert Čiček te mentori Tvrtko Mandić i Igor Brkić radili su na dijelu projekta koji je rezultirao MI strojem smještenim u galerijskom prostoru kao unutrašnjosti mehanizma u kojem se odvija opipljiva interakcija posjetioca s MI strojem kao i ona neopipljiva kroz pratioce (konzumente) MI stroja na društvenim mrežama.
MI stroj preko različitih senzora detektira posjetioca u galerijskom prostoru te se time inicira objava na društvenim mrežama. Reakcije na objavu na društvenim mrežama manifestiraju se u kretnjama stroja. Na taj način rad stavlja naglasak na osvještavanje umreženosti u današnjem svijetu, ne-negaciju povezanosti biološkog i tehničkog te novu perspektivu komunikacije čovjeka i stroja.
Projekt "Kratki spoj" interdisciplinarni je obrazovni program koji spaja studente ALU, FER-a i FFZG-a kroz zajednička druženja i niz radionica, a rezultira zajedničkim radom te prigodnim izložbama. Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a kroz projekt dobivaju uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektoru dok studenti Akademije proširuju vlastito polje istraživanja u svome radu. Više informacija o projektu možete naći u ovoj obavijesti, a studente i nastavnike zainteresirane za uključivanje u projekt (novi krug projekta započeo je početkom svibnja) pozivamo da nam se jave na suza@fer.hr.